Za mednarodno skupnost Arak predstavlja razlog za zaskrbljenost, ker bi lahko Teheran iz porabljenega goriva reaktorja teoretično pridobil za izdelavo jedrskega orožja primeren plutonij. Zahod zato od Irana zahteva zaprtje reaktorja ali predelavo v obrat na lahko vodo.
Salehi je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pojasnil, da bo Arak tudi po predelavi ostal reaktor na težko vodo, vendar bo lahko proizvedel le petino prvotno predvidene količine plutonija. Teheran upa, da bo s tem zadostil zahtevam Zahoda.
Iran se je novembra lani s pogajalci držav stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije dogovoril, da v zameno za sprostitev več milijard dolarjev zamrznjenih sredstev in ukinitev nekaterih sankcij začasno omeji jedrski program. Med drugim naj bi bogatenje urana zmanjšali na 20 odstotkov. Rok za dosego končnega dogovora o iranskem jedrskem programu poteče 20. julija.
Iran bo predelal sporni reaktor v Araku
4. maj. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Iran je napovedal, da bo predelal del spornega reaktorja na težko vodo v iranskem Araku, ki ga še gradijo. To je za iransko tiskovno agencijo ISNA potrdil glavni iranski jedrski pogajalec Ali Akbar Salehi, ki je opozoril, da bo gradnja reaktorja trajala dve do tri leta dlje, kot je bilo sprva predvideno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke