Revija Reporter
Svet

Hud poraz za Merklovo: V Mecklenburg-Predpomorjanskem njena CDU šele tretja, AfD celo druga

STA

4. sep. 2016 17:03 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na današnjih volitvah v nemški zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko so, sodeč po projekcijah volilnih izidov televizije ARD, kljub občutnim izgubam zmagali vladajoči socialdemokrati (SPD) pred desničarsko AfD, ki se je tako uvrstila že v deveti deželni parlament. CDU kanclerke Angele Merkel je šele tretja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Mecklenburg-Predpomorjanskem sicer leži domači volilni okraj Merklove, zato dpa izid ocenjuje kot klofuto za kanclerko in njeno beguncem naklonjeno politiko.

SPD naj bi dobila okoli 30 odstotkov glasov, kar je pet odstotnih točk manj kot na prejšnjih volitvah, Alternativa za Nemčijo (AfD) si lahko obeta okoli 21 odstotkov glasov, Krščansko-demokratsko unija (CDU) pa okoli 20 odstotkov ali tri odstotne točke manj kot na zadnjih volitvah.

Stranka Levica, doslej tretja najmočnejša v tej vzhodnonemški deželi, naj bi dobila le dobrih 12 odstotkov glasov. Še slabše so se odrezali Zeleni, ki jim projekcije napovedujejo okoli 5 odstotkov glasov, kar je na meji vstopa v parlament.

Po projekcijah naj bi tako SPD dobila 25 sedežev v deželnem parlamentu, AfD 17, CDU 15, Levica 10, Zeleni pa 4 mandate. Doslej je bila na oblasti v deželi velika koalicija SPD in CDU.

Kot navaja dpa, je sicer AfD, ki je izrazito nastrojena proti priseljevanju, na današnjih volitvah pričakovala še boljši izid. Doslej se je na deželnih volitvah najbolje odrezala v Saški-Anhaltu, kjer je marca dobila 24,3 odstotka glasov.

Mecklenburg-Predpomorjansko je pretežno podeželska in najrevnejša dežela na nekdanjem komunističnem vzhodu Nemčije z 1,6 milijona prebivalci, ki še vedno čutijo posledice vnovične družitve z zahodom države, kar se med drugim kaže v redki poseljenosti in brezposelnosti.

Pred deželnimi volitvami so se običajno odpirale predvsem lokalne teme. A tokrat je bilo drugače. Lokalna vprašanja je povsem zasenčila razprava, kako integrirati 1,1 milijona prosilcev za azil, ki jim je Merklova lani odprla vrata, in o grožnji islamskega terorizma. Ta dežela je sicer v skladu z nemškim kvotnim sistemom lani sprejela le peščico azilantov - 23.000. In le redki med njimi so v njej ostali.

Na strahu pred begunci, muslimani in terorizmu je jadrala predvsem do tujcev sovražno nastrojena, šele leta 2013 kot evroskeptična ustanovljena AfD.

Že čez dva tedna bodo v Nemčiji nove deželne volitve, tokrat v prestolnici Berlin. Tudi izidi teh bodo pomemben pokazatelj razpoloženja volivcev pred zveznimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo septembra prihodnje leto.