Revija Reporter
Svet

Na severu Evrope gori celo domovina božička

STA

25. jul. 2018 6:00

Deli na:

Švedska

Reuters

Vročinski val je zajel večji del Evrope, tudi države na severu stare celine, kjer trenutno divja več požarov. O požarih poročajo na Švedskem, Finskem, Norveškem in Latviji. Na izjemno veliko nevarnost požarov so opozorili tudi v Nemčiji, v nizozemski prestolnici Amsterdam pa so zaradi vročine zaprli več mostov.

Najhujši požari sicer trenutno pustošijo po Grčiji, kjer je življenje izgubilo več kot 70 ljudi.

Vročinski val je med drugim zajel večji del Skandinavije. Na Švedskem trenutno po vsej državi pustoši 21 požarov, so danes sporočile tamkajšnje službe za nujno pomoč. Doslej je v tej državi že pogorelo ali še vedno gori okoli 25.000 hektarov območja. Oblasti so sicer zaradi izjemno visokih temperatur v ponedeljek posvarile pred "izjemno" nevarnostjo novih izbruhov požarov na jugu države.

Več manjših požarov je izbruhnilo tudi na Norveškem, kjer so maja zabeležili najvišje temperature doslej. V boju z ognjenimi zublji je 15. julija življenje izgubil gasilec.

Požari so opustošili tudi najsevernejšo finsko regijo Laponsko, ki je poznana kot domovina božička.

Skoraj teden dni so se s požari borili tudi Latvijci. Ognjeni zublji so na zahodu te baltske države uničili več kot 800 hektarov.

O izjemno visoki vročini sicer poročajo tudi v Nemčiji, kjer naj bi ta teden dnevne temperature dosegle med 30 in 35 stopinj Celzija. Meteorologi so zaradi suše opozorili pred veliko nevarnostjo požarov na poljih in v gozdovih.

Vročina v Nemčiji ima posledice tudi za promet. Zvečer so tako po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zaprli letališče v Hannovru, deveto največje v državi. Visoke temperature so namreč poškodovale severno vzletno-pristajalno stezo, in ker na južni prav zdaj potekajo obnovitvena dela, so morale oblasti aerodrom vsaj do srede ob 6. uri zjutraj zapreti. Zaradi te odločitve je bilo odpovedanih 41 letov, s tem pa je bilo prizadetih več tisoč potnikov. Za tiste, ki se niso mogli vrniti domov, so na letališču postavili začasna ležišča.

Nizozemski nacionalni inštitut za javno zdravje je zaradi vročine za večji del države izdal opozorilo o morebitni slabi kvaliteti zraka. Oblasti so poleg tega zaradi izjemne visoke vročine zaprli tudi 12 mostov v Amsterdamu, saj bi vročina lahko zmehčala kovino.