Revija Reporter
Svet

FOTO IN VIDEO: Tri smrtne žrtve eksplozij na bostonskem maratonu

STA

15. apr. 2013 21:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Bostonska policija je sporočila, da je bil med tremi ubitimi v eksploziji dveh bomb na cilju maratona v središču mesta tudi 8-letni fant. Poleg treh smrtnih žrtev sta eksploziji ranili še najmanj 130 ljudi. Motiv za napad ni znan, policija pa doslej še ni nikogar aretirala.

Newyorški tabloid New York Post je poročal, da policija zaslišuje ranjenega moškega iz Saudske Arabije, vendar pa je policijski komisar Bostona Edward Davis na novinarski konferenci to zanikal. Dejal je, da policija zaslišuje veliko ljudi, vendar pa doslej še ni bil nihče aretiran.

Bombi sta eksplodirali nekaj ur po koncu bostonskega maratona v ponedeljek popoldne, ko so skozi cilj prihajali le še amaterji. Ena od bomb je bila nastavljeno pred izložbo športne trgovine, zaradi česar je bil njen učinek veliko večji kot sicer, saj je ljudi zadelo na tisoče koškov stekla.

Boston Globe poroča, da je bilo med ranjenimi tudi veliko otrok, pri čeme rje bil najmlajši star le dve leti. Ljudje so se po eksploziji razbežali na vse strani in za seboj pustili torbe in nahrbtnike, ki jih je policija skrbno preiskala. Policisti so našli še dve eksplozivni napravi, ki ju ni razneslo.

Kmalu po eksplozijah je policija ugasnila vsa omrežja mobilne telefonije in morda s tem preprečila še kakšno sprožitev eksploziva na daljavo. Zvezna uprava za zračni promet (FAA) je zaprla zračni prostor nad večjim delom mesta in za nekaj časa tudi letališče Logan, ki pa se je kmalu spet odprlo.

Komisar Davis je dejal, da eksplozija v predsedniški knjižnici Johna F. Kennedyja v predmestju Dorchester, do katere je prišlo uro za uvodnima eksplozijama, ni bila povezana z bombama na maratonu. Preiskava tega dogodka, ki ni zahteval žrtev, še vedno traja.

Davis je zagotovil, da policija ni dobila nobenega opozorila pred napadom, niti ni imela informacij, da se kaj pripravlja. Napad se je zgodil na praznik Dan domoljubov, ko Američani slavijo začetek vstaje proti britanski kolonialni vladavini.

Preiskavo je prevzela zvezna policija FBI in vodja urada v Bostonu Richard Deslauriers, je povedal, da gre za kriminalno preiskavo, ki lahko morda postane teroristična. Tudi predsednik ZDA Barack Obama, ki je Bostonu in državi Massachusetts obljubil vso zvezno pomoč, v ponedeljek ni govoril o terorističnem napadu.

Kljub temu pa so po ZDA za vsak primer uvedli dodatne varnostne ukrepe. Predvsem v večjih mestih, kot so New York, Washington, Chicago in druga, ki so vedno priljubljena tarča teroristov, saj je napad ob prisotnosti velikega števila novinarjev vedno bolj odmeven.

Eksploziji na cilju

Ob ciljni črti bostonskega maratona sta danes odjeknili dve močni eksploziji, v katerih sta umrli osebi, ranjenih pa je najmanj 23 ljudi. Ameriški predsednik Barack Obama je sporočil, da je Bela hiša v kontaktu z lokalnimi oblastmi, in napovedal preiskavo incidenta. Na maratonu so bili tudi Slovenci, vendar ni podatkov, da bi bili med žrtvami.

Bostonska policija je sporočila, da so blizu prizorišča dveh eksplozij našli še dve bombi, ki ju ni razneslo in ju razstavljajo. Policija je nemudoma prekinila vsa mobilna omrežja v mestu, da prepreči detonacije na daljavo. Uro po eksplozijah na maratonu je odjeknila še ena eksplozija nekaj kilometrov stran v predsedniški knjižnici Johna F. Kennedyja, kjer pa ni bilo žrtev ali poškodovanih.

Na prizorišču eksplozij so policijske, gasilske in reševalne ekipe. Eksploziji sta odjeknili v času, ko je več tisoč tekačev zaključevalo 117. bostonski maraton, približno tri ure zatem, ko so ciljno črto prečkali zmagovalci. Velika množica je tekače čakala ob ciljni črti. Po eksploziji je zavladala huda zmeda, priče poročajo o krvi, raztrganih delih teles, kričanju in solzah.

Nad prizoriščem eksplozij so kmalu zaprli tudi zračni prostor. Prva eksplozija naj bi sicer odjeknila v bližini neke športne trgovine. Le nekaj sekund zatem pa je sledila eksplozija blizu tribun, s katerih so gledalci spremljali maraton. Ranjence sicer oskrbujejo tudi v medicinskem šotoru, ki je bil postavljen z namenom oskrbeti tekače. Osem ranjenih je v bolnišnicah v kritičnem stanju.

Bostonski policijski komisar Edward Davis je ljudem sporočil naj ostanejo na svojih domovih oziroma v hotelskih sobah, ker policija izvaja preiskave po vsem mestu. Predsednik Obama je administraciji danes naložil ustrezen odziv ter preiskavo eksplozij. Z incidentom je predsednik po navedbah uradnikov seznanjen in je v stiku z bostonskimi oblastmi.

Na dogajanje so se odzvali v mestu New York, kjer so okrepili varnostne ukrepe v bližini ključnih znamenitosti. Varnost v hotelih in na drugih pomembnih lokacijah v mestu bodo okrepili z namestitvijo vozil za odziv v nujnih situacijah, poostreni ukrepi pa bodo veljali, dokler ne bo znano več o eksplozijah v Bostonu, so pojasnili policijski viri. Varnostne ukrepe so sprejeli tudi v prestolnici Washington.

Bostonski maraton je ena največjih vsakoletnih atletskih prireditev v ZDA. Udeležuje se ga okoli 27.000 tekmovalcev iz vsega sveta, med njimi so bili tudi letos slovenski tekači. Veleposlanik Roman Kirn je sporočil, da po doslej znanih podatkih, ki jih je policija posredovala veleposlaništvu, med mrtvimi in ranjenimi ni slovenskih državljanov.

O motivih za napad se za zdaj še ugiba. Newyorški tabloid New York Post sicer poroča, da je policija ujela osumljenca s poreklom ali državljanstvom iz Saudske Arabije, ki naj bi bil med poškodovanimi in se zdravi v eni od bolnišnic.