nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

FBI in NSA nadzirala tudi ugledne ameriške muslimane

Deli na:
FBI in NSA nadzirala tudi ugledne ameriške muslimane

Foto: Reuters

Ameriška zvezna policija FBI in Agencija za nacionalno varnost (NSA) sta nadzirala elektronsko pošto uglednih ameriških muslimanskih aktivistov, akademikov in političnih kandidatov, kaže včeraj objavljeno poročilo novinarjev Glenna Greenwalda in Murtaze Hussaina.

Nadzor je odobrilo tajno sodišče Fisa, ki je bilo ustanovljeno za nadzor nad tujimi vohuni, od začetka vojne proti terorizmu leta 2001 pa je začelo vse bolj potrjevati naloge za nadzor preiskovalnim organom in obveščevalnim agencijam.

Greenwald in Hussain, ki ne živita v ZDA, sta podatke dobila od nekdanjega analitika NSA Edwarda Snowdna in sestavila poročilo, ki sta ga objavila na spletni strani The Intercept.

Snowden je iz baze podatkov NSA odnesel podatke in informacije o tajnih programih nadzora ameriških obveščevalcev in jih s pomočjo Greenwalda od lanskega poletja spravlja v svetovne medije. Od lani je v Rusiji, ki mu je podelila politični azil.

Snowdnovi dokumenti vsebujejo elektronske naslove tarč nadzora, vendar ne tudi njihovih polnih imen. Greenwald in Hussain sta kljub temu uspela identificirati najmanj pet oseb.



Gre za ameriške državljane, med drugim operativca republikanske stranke Faisala Gilla, odvetnika, ki je med drugimi zastopal tudi osumljene teroriste Asima Ghafoora, profesorja iranskega porekla na univerzi Rutgers Hoosanga Amirahmadija, izvršnega direktorja Sveta za ameriško-islamske odnose Nihada Awada in druge.

FBI in NSA sta v letih od 2002 do 2008 nadzirala najmanj 7485 elektronskih naslovov. Med njimi je bilo veliko takih, ki so povezani s teroristi, kot je Anvar al Avlaki, ki je bil ubit leta 2011 v Jemnu v napadu z brezpilotnim letalom.

Skupna izjava pravosodnega ministrstva ZDA in Urada nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti v odgovoru na poročilo zatrjuje, da so nadzor vedno izvajali le na podlagi legitimnih obveščevalnih podatkov. Agenciji zanikata, da bi obveščevalci vohunili za državljani zaradi političnih, verskih ali drugih dejavnosti, kritičnih do vlade.

"Za razliko od nekaterih drugih držav ZDA ne nadzirajo komunikacij, da zatrejo kritike ali postavljajo v slabši položaj nekoga zaradi etničnega porekla, rase, spola, spolne usmeritve ali vere. Za nadzorni sodni nalog je potreben upravičen sum na osnovi točno opredeljenih dejstev, ki nakazujejo, da gre za agenta tuje sile, terorista, vohuna ali nekoga, ki sprejema ukaze od drugih," so zapisali v skupni izjavi.