Revija Reporter
Svet

Evropski parlament v resoluciji o COVID 19 kritiziral ukrepe madžarske in poljske vlade, ki sta jih branila Milan Zver in Romana Tomc, a resoluciji nista nasprotovala

Igor Kršinar

20. apr. 2020 18:13 Osveženo: 18:25 / 20. 4. 2020

Deli na:

Podobno kot Zver in Tomčeva so se vzdržali tudi evropski poslanci iz vrst madžarske vladajoče stranke Fidesz, ki jo vodi zaveznik Janeza Janše Viktor Orban.

Primož Lavre

»Ponovno je politična levica uspela s svojimi dopolnili z napadi na madžarsko in poljsko vlado razcepiti Evropski parlament, tako da okrog 300 poslancev ni podprlo te politične resolucije vključno z mano vred ne. Škoda, bila je ponovno zamujena priložnost, da bi Evropski parlament tudi na politični ravni lahko izkazal ustrezno enotnost v teh težkih časih,« je v video povezavi sporočil evropski poslanec SDS/EPP Milan Zver.

Evropski parlament je resolucijo o usklajenem ukrepanju EU za spoprijemanje s pandemijo COVID-19m in njenimi posledicami sprejel v petek, 17. aprila. Podprlo jo je 395 evropskih poslancev, 171 jih je bilo proti, 128 se jih je vzdržalo.

Iz izpiska glasovanja je razvidno, da nihče od slovenskih poslancev ni glasoval proti njej. Poslanca SDS/EPP Milan Zver in Romana Tomc sta se vzdržala, ostali slovenski poslanci so resolucijo podprli.

Podobno kot Zver in Tomčeva so se vzdržali tudi evropski poslanci iz vrst madžarske vladajoče stranke Fidesz, ki jo vodi zaveznik Janeza Janše Viktor Orban.

V čem je torej nesporazum? Poslanci Fidesza in SDS niso podprli amandmaja, ki kritizira ukrepe poljske in madžarske vlade, sami resoluciji v celoti pa niso nasprotovali.

Zver je na tviterju zapisal: »Včeraj sem v Evropskem parlamentu podprl Fidesz in vlado Viktorja Orbana. Glasoval sem proti ! amandmajem, ki se neupravičeno znašajo nad madžarskimi COVID19 ukrepi, medtem ko so primerljive ukrepe uvedle skoraj vse države EU. ideološki boj v času krize, neokusno!«

Evropski parlament je v resoluciji izrazil globoko zaskrbljenost glede odločitve madžarske vlade, s katerimi je za nedoločen čas podaljšala izredne razmere in si podelila pooblastila za vladanje z odloki ter oslabila parlamentarni nadzor.

Poudarja tudi, da so ukrepi poljske vlade, ki je v nasprotju s sodbo ustavnega sodišča in predpisi spremenila volilni zakonik, nezakoniti. Poslanke in poslanci še menijo, da je razpis poljskih predsedniških volitev sredi pandemije povsem nezdružljiv z evropskimi vrednotami.

Parlamentarci pozivajo Komisijo, naj nemudoma oceni, ali so izredni ukrepi skladni z evropskimi pogodbami, ter naj proti tem resnim in trajnim kršitvam uporabi vsa razpoložljiva orodja in sankcije na ravni EU, vključno s proračunskimi.

Svet EU pa pozivajo, naj na svoj dnevni red znova uvrsti razprave in postopke, povezane s postopkom iz člena 7 Pogodbe o EU. Dokument na povezavi.

SDS je sicer članica EPP, vendar pa takrat, ko večina poslancev iz vrst EPP glasuje proti madžarski ali poljski vladi, Zver in Tomčeva glasujeta v skladu z interesi madžarske vladajoče stranke, katere članstvo je v EPP zamrznjeno.

Prav tako veljaki SDS v Sloveniji vneto zagovarjajo Orbanovo politiko. Znano je tudi, da je finančna sredstva za delovanje medijev SDS priskrbel madžarski premier, saj so večinski lastniki njihove televizije madžarski tajkuni iz Orbanovega kroga.

Milan Zver je že tretji mandat poslanec Evropskega parlamenta, prav tako je uspelo pridobiti tretji petletni mandat na čelu Študijskega centra za narodno spravo njegovi ženi Andreji Valič Zver.

Bobo

Milan Zver je že tretji mandat poslanec Evropskega parlamenta, prav tako je uspelo pridobiti tretji petletni mandat na čelu Študijskega centra za narodno spravo njegovi ženi Andreji Valič Zver, ki je na tem položaju vse od njegove ustanovitve leta 2008, ko jo je imenovala prva Janševa vlada.

Potem ko je vladi Mira Cerarja in Marjana Šarca nista hotela potrditi, ji je (tretja) Janševa vlada 2. aprila podelila soglasje k vnovičnemu imenovanju za direktorico SCNR, kjer je bila edina kandidatka za ta položaj.