Revija Reporter
Svet

Evropa se cepi, nekatere države se znova zapirajo

STA

28. dec. 2020 6:00

Deli na:

Cepljenje proti covidu-19

Profimedia

Potem ko so v soboto prejele prve pošiljke cepiva proti covidu-19, se je v večini držav članic EU včeraj začela težko pričakovana kampanja množičnega cepljenja prebivalstva, najprej seveda najbolj ogroženih skupin. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ta dogodek označila kot ganljiv trenutek enotnosti in evropsko zgodbo o uspehu.

Članice unije so prve pošiljke cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha, ki je primerno za starejše od 16 let, večinoma prejele v soboto zjutraj oziroma dopoldne. Vsaka je dobila 9750 odmerkov, ki so jih ob poostrenih varnostnih ukrepih pripeljali iz Pfizerjeve tovarne v belgijskem Puursu.

"Danes začenjamo obračati novo stran v tem težkem letu. Cepivo proti covidu-19 je bilo dostavljeno v vse države EU," je na Twitterju ob tem v soboto oznanila predsednica Evropske komisije. Prihajajoče dneve cepljenja v članicah EU je označila kot ganljiv trenutek enotnosti in evropsko zgodbo o uspehu. Cepljenje nam bo pomagalo, da se bomo postopoma znova vrnili k normalnemu življenju, je še dejala v spremljajočem videoposnetku.

Evropska komisarka za zdravje in krizno upravljanje Stella Kiriakides pa je poudarila, da lahko zdaj "z optimizmom začnemo leto 2021", saj končno vidimo "luč na koncu tunela".

Kampanja cepljenja naj bi se po načrtih Evropske komisije v celotni EU začela včeraj, a so v treh državah - Nemčiji, na Madžarskem in Slovaškem - prve državljane cepili že v soboto. Šele v ponedeljek bodo z množičnim cepljenjem medtem začeli v Belgiji, Luksemburgu, na Portugalskem in v Latviji, zadnja pa bo 8. januarja sledila še Nizozemska.

Kdo najprej prejme cepivo, se odloča vsaka država članica posebej. Nekatere so tako prve odmerke namenile najbolj izpostavljenemu zdravstvenemu osebju, druge pa oskrbovancem domov za starejše. Kasneje, ko bodo države prejele več cepiva, naj bi bilo cepljenje proti covidu-19 dostopno vsem.

V Nemčiji je tako cepivo v soboto kot prva prejela 101 leto stara oskrbovanka doma za starejše Edith Kwoizalla, medtem ko je na Madžarskem pot cepljenju odprla zdravnica Arienne Kertesz iz bolnišnice v Budimpešti. "Dolgo sem čakala, da ga prejmem, saj je od tega odvisna moja zmožnost, da delam mirno in varno," je dejala. Na Češkem pa je prvi odmerek cepiva pred kamerami prejel premier Andrej Babiš. V Avstriji so kampanjo začeli s cepljenjem petih prostovoljcev, starih od 80 do 93 let, v Italiji pa je cepivo prva prejela 29-letna medicinska sestra Claudia Alivernini, ki je ta dan označila za zgodovinski.

Cepivo ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha je prvo cepivo proti covidu-19, ki so ga doslej odobrili v EU. V ponedeljek je zeleno luč cepivu najprej prižgala Evropska agencija za zdravila (Ema), nato pa je Evropska komisija izdala dovoljenje za njegovo pogojno uporabo na območju EU. V postopku je sicer še več drugih cepiv - o cepivu Moderne naj bi tako Ema odločala že 6. januarja.

Cepljenje so doslej že začele tudi Rusija, Velika Britanija, Kanada, ZDA, Švica, Srbija, Singapur in Savdska Arabija. Prav tako cepljenje že poteka na Kitajskem.

A medtem ko si tako v Evropi kot drugod po svetu veliko obetajo od cepiva oz. cepiv, ki še prihajajo, in kampanje množičnega cepljenja mnogi označujejo kot začetek zmage nad novim virusom, prihajajo tudi svarila in slabe novice.

Ena takih je, da so zdaj že v več evropskih državah potrdili okužbe z novim, precej bolj nalezljivim sevom novega koronavirusa. Ta se je najprej razširil na Otoku, zaradi česar so se britanske oblasti pred dnevi odločile za ustavitev javnega življenja v jugovzhodni Angliji in Londonu. Doslej so o potrditvi prvih primerov novega seva med drugim že poročali iz Francije, Španije, Italije, Švedske in Japonske, včeraj tudi s portugalske Madeire, iz Norveške in iz Kanade.

V Avstriji, na Češkem in v Izraelu je medtem začelo veljati ponovno, že tretje zaprtje države zaradi pandemije.

V severni sosedi so od sobote pa do predvidoma sredine januarja znova močno omejeni gibanje in stiki. V skladu z zaostrenimi ukrepi lahko Avstrijci domove zapustijo le za osnovne obveznosti, kot so nakupovanje osnovnih potrebščin, obisk zdravnika, delo in rekreacija. Na voljo so le najbolj nujne storitve, kot so trgovine z živili in lekarne. Zaprte so tudi restavracije, možen je samo prevzem hrane in pijače. Član oz. člani gospodinjstva se lahko načeloma srečajo samo z eno osebo iz drugega gospodinjstva. Strožji ukrepi veljajo tudi na avstrijskih mejah in letališčih.

Tudi na Češkem so po delni sprostitvi omejitev pred in v času božičnih praznikov včeraj znova stopili v veljavo strogi ukrepi za zajezitev pandemije novega koronavirusa. Spričo ponovnega naraščanja okužb je znova razglašena najvišja stopnja nevarnosti zaradi pandemije, kar med drugim pomeni zaprtje večine trgovin, stroge omejitve gibanja ter policijsko uro med 21. in 5. uro. V javnosti se lahko srečujeta le po dve osebi.

Podobno je v Izraelu, kjer je prav tako od včeraj zaprta večina trgovin, Izraelci pa se lahko razen v nujnih primerih gibajo le v krogu največ enega kilometra od doma. Izraelske oblasti so se sicer za ponovno zaprtje odločile kmalu po začetku množičnega cepljenja proti covidu-19, v okviru katerega so doslej cepili že okoli 300.000 ljudi.