Revija Reporter
Svet

Europol: To je bil najobsežni kibernetski napad v zgodovini

STA

13. maj. 2017 17:32 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropski policijski urad Europol je napad z izsiljevalskim virusom po vsem svetu danes označil kot doslej najbolj obsežen kibernetski napad.

Poudarili so, da je potrebna "kompleksna mednarodna preiskava za identifikacijo krivcev", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Europol, ki sodeluje s podjetji in ustanovami, ki so bile tarča napada, je v izjavi sporočil, da skupine Europola skušajo ublažiti grožnjo in pomagati žrtvam.

Napadene so bile ustanove in podjetja v 99 državah po svetu, med drugim računalniške mreže britanske javne zdravstvene službe (NHS), ruskega notranjega ministrstva, španskega telekomunikacijskega velikana Telefonica ter ameriškega dostavnega velikana Fedex in francoskega Renaulta.

Britanska javna zdravstvena služba je peti največji zaposlovalec na svetu z 1,7 milijona zaposlenih. Britanska notranja ministrica Amber Rudd je dejala, da je bilo v napadu prizadetih okoli 45 enot. Več jih je moralo odpovedati ali preložiti obravnavo bolnikov, tudi operacije.

V Veliki Britaniji je bila prizadeta tudi enota Nissana v Sunderlandu.

V Rusiji so bile tarča napada tudi centralna banka, več ministrstev in železniški sistem. V petek pozno zvečer naj bi napade zabeležilo več ruskih ministrstev in vladnih agencij. Notranje ministrstvo je sporočilo, da je bilo okuženih tisoč njihovih računalnikov. Poskus napada, ki da so ga sicer uspešno odbili, naj bi zabeležili tudi na ruskem ministrstvu za zdravje.

Obsežen napad na ruski bančni sistem je potrdila ruska centralna banka. Njihov center za nadzor nad kibernetskimi napadi je tako zaznal masovno nalaganje škodljivega programa, ki pa naj ne bi uspel narediti škode, AFP povzema poročanje ruskih medijev.

Poskus napada so potrdili v ruski Sberbank. "Naši informacijski sistemi imajo ustrezno zaščito pred takimi napadi, tako da je bil tudi ta neuspešen," so sporočili iz banke.

Prav tako so napad zabeležili v ruskem nacionalnem železniškem podjetju, kjer pa niso želeli razkriti, kako uspešni so bili hekerji. Dejali so le, da sta tako potniški kot tovorni promet potekala kot običajno.

Tarča napada so bile tudi nemške železnice Deutsche Bahn. Škodljiva programska oprema je napadla njihove informacijske zaslone in avtomate za vozovnice. Potniki so tvitali fotografije zaslonov, na katerih so bile namesto podatkov o odhodih vlakov zahteve po plačilu odkupnine. Železnice so sicer sporočile, da je železniški promet potekal brez motenj.

Iz španske Telefonice so sporočili, da je prizadeta oprema pod nadzorom in da jo znova nameščajo.

Val kibernetskih napadov je očitno izkoristil napako, ki je bila izpostavljena v dokumentih, ki so pricurljali iz ameriške obveščevalne agencije NSA aprila letos, dodaja AFP.

V napadu so uporabili škodljivo programsko opremo, ki zaklene računalnike in zahteva odkupnino za njihovo vnovično delovanje v virtualni valuti bitcoin v vrednosti 300 ameriških dolarjev.