Kot je sporočila vrhovna uprava sodnikov in tožilcev (HSYK) so bili Zekeriya Oz, Celal Kara, Muammer Akkas and Mehmet Yuzgec umaknjeni s položajev, navedbe turške državne tiskovne agencije Anatolia povzema francoska agencija AFP. O njihovi usodi bodo odločili po zaključku preiskave, grozi pa jim celo prepoved opravljanja poklica.
Zaradi korupcijske afere konec lanskega leta, ki jo je četverica pomagala razkriti, so med drugim odstopili štirje ministri. Tožilcem sedaj očitajo, da so z vodenjem preiskave, ki je zatresla vlado tedaj še premierja Erdogana, zlorabili svoj položaj in pooblastila.
Erdogan, ki je avgusta letos premierski položaj zamenjal za predsedniškega, je preiskavo označil kot poskus "sodnega udara", za katerim je po njegovem stal vpliven turški klerik Fethullah Gülen, ki živi v ZDA. V odgovor na preiskavo je Erdogan še okrepil svoj prijem nad sodno vejo oblasti, odpuščenih je bilo na tisoče policistov in tožilcev.
Tožilci so oktobra nato preiskavo proti več kot 50 osebam opustili, uradno zaradi pomanjkanja dokazov, čemur so sledili protesti opozicije, ki je prepričana, da so konec preiskave s pritiski dosegli Erdogan in njegovi sodelavci.
AFP sicer poroča še, da je turška policija pridržala priznano novinarko in televizijsko voditeljico Sedef Kabas, potem ko je pred nekaj tedni na Twitterju kritizirala opustitev omenjene preiskave. Obenem so preiskali njen dom ter zasegli njen računalnik in telefon.
Turške oblasti so sicer v vsedržavni operaciji nedavno preiskale vrsto medijev in aretirale skoraj 30 ljudi. Glavni tarči sta bili časnik Zaman in televizija Samanyolu TV, ki sta povezana z Gülenovim gibanjem Hizmet. EU je operacijo ostro kritizirala kot nov hud napad na svobodo medijev v Turčiji.