Revija Reporter
Svet PLUS

Ločevanje od predsednikove nevarne sence: Elon Musk proti Trumpu

Sebastijan Kopušar
1.070

13. apr. 2025 19:59

Deli na:

Elon Musk, ki je v predsedniško zmago Trumpa vložil okoli 277 milijonov dolarjev, je pridobil izjemen vpliv na delovanje ameriške vlade. A njun odnos kaže prve razpoke.

Profimedia

Ameriško ekonomsko samouničevanje je prineslo doslej največji razkol med Belo hišo in Elonom Muskom. Zdi se, da za zdaj še vedno najbogatejši zemljan počasi izgublja politični vpliv in tako tesno povezanost z Donaldom Trumpom, da mu je prinesla vzdevek »predsednik v senci«. A kriva ni le carinska vojna, skok v politiko je močno načel poslovni imperij, njegove milijarde pa ne kupijo (več) vseh volitev.

Musk, ki je v predsedniško zmago Trumpa vložil okoli 277 milijonov dolarjev, je pridobil izjemen vpliv na delovanje ameriške vlade, ob nenehnem pojavljanju s predsednikom države pa postal skoraj maskota nove administracije. A njun odnos kaže prve razpoke. Potop borznih trgov, ki ga je sprožila odločitev Trumpa in njegovega kroga trgovinskih svetovalcev, da z uvedbo vrtoglavih carin začno izsiljevati trgovinske partnerje ZDA, je prizadel tudi Muska. Izgubil je več kot 30 milijard dolarjev, vrednost njegovega premoženja je v začetku prejšnjega tedna zdrsnila pod 300 milijard dolarjev.

Namesto da bi udaril po Trumpu, je napadel njegovega trgovinskega svetovalca Petra Navarra, ki velja za enega ključnih podpihovalcev predsednikove obsedenosti s carinami. Tako kot številni ekonomisti je kritiziral formulo, po kateri so določili višino carin, in na omrežju x čivknil, da je Navarrov doktorat s Harvarda »slaba, ne dobra stvar«. Dodal je še citat Thomasa Sowella: »Ob vsaki katastrofi v ameriški zgodovini se zdi, da je sredi nje nekdo s Harvarda.«