Revija Reporter
Svet

Dodik za lobiranje angažiral razvpitega nekdanjega politika, zaprtega zaradi korupcije

STA
385

4. apr. 2025 14:19 Osveženo: 14:23 / 04. 4. 2025

Deli na:

Milorad Dodik

Družbeno omrežje x Milorad Dodik

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, za katerega je sodišče BiH izdalo nalog za privedbo zaradi suma napada na ustavni red, je kot lobista za interese Republike Srbske v ZDA najel nekdanjega guvernerja zvezne države Illinois Roda Blagojevicha. Že pred tem je angažiral odvetnika Marca Zella, ki v Izraelu zastopa ameriške republikance.

Blagojevich je sprejel funkcijo lobista v imenu Republike Srbske, njegovo podjetje RRB Strategies pa se je zaradi tega v skladu z zakoni v ZDA moralo registrirati kot tuji agent, je v sredo poročal ameriški medij Politico.

V prijavi dejavnosti so pri podjetju zapisali, da "bodo v imenu Republike Srbske zagotavljali podporo na področju komunikacij in odnosov z javnostmi".

Blagojevich je ob tem v sredo za Politico povedal, da "je treba ponovno preučiti daytonski sporazum in ga uskladiti z današnjimi razmerami".

Zavzel se je tudi za "populistične politične voditelje" v Evropi, ki so po njegovem tarča neupravičene gonje "neizvoljenih birokratov, ki so prekoračili svoja pooblastila". Pri tem je omenil predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki se sooča s številnimi sodnimi postopki.

V isto kategorijo po navedbah Politica denimo sodi vodja francoske skrajne desnice Marine Le Pen, ki je bila nedavno obsojena zaradi zlorabe evropskih sredstev, očitno pa tudi Milorad Dodik, ki je bil minuli mesec obsojen zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta.

Blagojevich je bil sicer tudi sam obsojen zaradi korupcije, potem ko je pred več kot 15 leti skušal prodati sedež v ameriškem senatu, ki ga je po izvolitvi na predsedniški položaj leta 2008 zapustil Barack Obama. Trump je nato februarja letos pomilostil nekdanjega guvernerja, ki je skoraj osem let preživel v zaporu.

Blagojevich, čigar starša sta v ZDA priselila iz Jugoslavije, je za Politico poudaril svoje dolgoletne izkušnje na področju balkanske politike. "Verjamem, da sta lahko Srbija in Republika Srbska na Balkanu trdnjavi judovsko-krščanskih vrednot, tako kot je Izrael na Bližnjem vzhodu. Pri tem želim odigrati svojo vlogo," je dejal.

Dodik, ki je kljub nalogu za aretacijo nedavno obiskal Rusijo in se med drugim srečal tudi s predsednikom Vladimirjem Putinom, se je pred tem mudil v Izraelu.

Med večdnevnim obiskom se je med drugim udeležil konference o antisemitizmu, kmalu po njegovem obisku pa je izraelski časnik Haaretz v ponedeljek poročal, da se je kot lobist za interese Republike Srbske registriral tudi izraelsko-ameriški odvetnik Marc Zell.

Zell, ki prebiva v eni od številnih nezakonitih izraelskih naselbin na zasedenem Zahodnem bregu, sicer v Izraelu deluje kot zastopnik ameriških republikancev.

Za lobiranje v imenu Republike Srbske naj bi prejel 840.000 dolarjev.

Iz prijave Zellovih dejavnosti v skladu z zakonom o registraciji tujih agentov v ZDA je "jasno razvidno, da je cilj njegovega lobiranja vzpostavitev in spodbujanje dialoga med Republiko Srbsko in Trumpovo administracijo z namenom izboljšanja odnosov z ZDA", navaja portal Radio Sarajevo.

Mreža Radio Slobodna Evropa (RSE) je že januarja poročala, da naj bi si Zellova odvetniška pisarna med drugim prizadevala za odprave ameriških sankcij proti Dodiku in preučila daytonski mirovni sporazum iz leta 1995 s posebnim poudarkom na vlogi Schmidta v BiH.

Dodik, ki se je v zadnjem času znašel pod drobnogledom sodstva in širše javnosti, je sicer že leta 2023 napovedal razglasitev neodvisnosti Republike Srbske, če bo Trump ponovno postal predsednik ZDA. Potem ko je bil marca obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja, so oblasti te entitete pod njegovim vodstvom z odločitvami povzročile eno največjih povojnih političnih in tudi pravosodnih kriz v državi.