Konservativna vlada premiera Davida Camerona se pri tem zakonu sooča z nasprotniki v lastnih vrstah, ki pa so bili včeraj s pomočjo glasov iz vrst laburistične opozicije preglasovani. Podobno se je zgodilo že v ponedeljek, ko so v ključnem glasovanju o amandmaju, ki bi zavrl sprejemanje zakona, laburisti podprli vlado. Zakon podpirajo tudi koalicijski liberalni demokrati.
Eden od konservativnih poslancev, Tim Loughton, ki istospolnim porokam nasprotuje, je namreč pripravil amandma, ki bi heteroseksualnim parom omogočil sklepanje civilnih partnerstev, če bi z zakonom omogočili poroke istospolnih parov. Cameronova vlada je ocenila, da bi njegov amandma za dve leti zavrl sprejemanje zakona in povzročil stroške v višini pet milijard evrov.
Člani poslanske zbornice so v ponedeljek zvečer Loughtonov amandma zavrnili s 375 glasovi proti 70. Po drugi strani je parlament sicer podprl alternativni amandma laburistov, ki poziva k takojšnjemu posvetovanju o civilnih partnerstvih, a obenem ne ogroža zakona o istospolnih porokah.
Za Camerona se je ugodno razpletlo tudi včeraj, a razprava je bila znova vroča. Bivši konservativni minister Norman Tebbit je razburil z izjavo, da bi lahko legalizacija istospolnih porok vodila v scenarij, ko bi imeli Britanci kraljico lezbijko, ki bi se poročila z žensko in nato rodila prestolonaslednika s pomočjo umetne oploditve.
Lordska zbornica bo o spornem zakonu razpravljala predvidoma prihodnji mesec, pri čemer pa bo zagotovo znova slišati številne nasprotnike zakona, med katerimi so še posebej glasni škofje, piše AFP.
Po drugi strani britanska javnost zakon večinsko podpira, saj mu v anketah podporo izraža prek polovica vprašanih. Tudi množičnih protestov nasprotnikov istospolnih porok, kakršni so pretresali Francijo, na Otoku zaenkrat ni bilo.
Zakon o istospolnih porokah - Cameron pravi, da bo z njim britanska družba postala bolj poštena in močnejša - so v britanskem parlamentu sicer obravnavali že februarja, tedaj pa mu je nasprotovala skoraj polovica konservativnih poslancev. Britanski poslanci imajo proste roke glede tega, kako bodo glasovali glede istospolnih porok, saj gre za t. i. vprašanje vesti.
Ko bo sprejet, bo zakon veljal le za Anglijo in Wales. Na Škotskem podoben zakon pripravljajo, medtem ko na Severnem Irskem zaenkrat o tem ni govora.
Homoseksualni pari na Otoku imajo sicer že zdaj enake pravice na področju starševstva kot heteroseksualni. Od leta 2005 lahko posvojijo otroka, dovoljeno pa je tudi spočetje z biomedicinsko pomočjo. Prav tako zakonodaja dovoljuje, da ženska donosi otroka za istospolni par, a le pod pogojem, da za to ne dobi plačila.
Homoseksualni pari lahko od leta 2005 sklenejo tudi civilno partnersko zvezo.
Cameron s pomočjo opozicije do legalizacije istospolnih porok na Otoku
22. maj. 2013 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Zakon za legalizacijo istospolnih porok v Angliji in Walesu je včeraj uspešno prestal bistven preizkus v britanskem parlamentu. Spodnji dom parlamenta ga je namreč v tretjem branju potrdil s 366 glasovi proti 161, tako da roma sedaj naprej v zgornji dom parlamenta, kjer bo sicer znova naletel na nasprotnike, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke