Revija Reporter
Svet

Britanski poslanci zavrnili Johnsonov predlog predčasnih volitev

STA

29. okt. 2019 6:00

Deli na:

Johnson za volitve, Corbyn proti.

Profimedia

Države članice EU so se včeraj dogovorile, da sprejmejo prošnjo Združenega kraljestva za podaljšanje brexita do 31. januarja prihodnje leto. Britanski premier Boris Johnson je preložitev sprejel, tako da Velika Britanija ne bo zapustila EU 31. oktobra. Britanski poslanci pa so zavrnili vladni predlog za razpis predčasnih volitev 12. decembra.

Veleposlaniki 27 držav članic EU so se odločili za prožno preložitev, kar pomeni, da lahko Združeno kraljestvo izstopi tudi pred 31. januarjem, če britanski parlament ločitveni sporazum potrdi prej. Glede na to, ali bi v Westminstru sporazum potrdili novembra, decembra ali januarja, bi torej ločitveni sporazum začel veljati 1. decembra, 1. januarja ali 1. februarja, piše v besedilu, ki so ga potrdili veleposlaniki.

Članice ob tem poudarjajo, da tega dodatnega obdobja ni mogoče izkoristiti za ponovno odpiranje ločitvenega sporazuma ali začetek pogajanj o prihodnjih odnosih ter da mora biti vsaka enostranska zaveza ali izjava Združenega kraljestva skladna z ločitvenim sporazumom.

Izpostavljajo tudi dolžnost Velike Britanije, da kot članica EU predlaga kandidata za evropskega komisarja. Če bo torej Združeno kraljestvo v času začetka dela nove Evropske komisije, ki se trenutno pričakuje 1. decembra, še vedno član unije, bodo morali predlagati komisarskega kandidata.

Ker je britanski premier javno izjavil, da komisarskega kandidata ne bo predlagal, vidijo v Bruslju to zahtevo kot nekakšno dodatno jamstvo, da britanska stran ne bo po nepotrebnem zavlačevala z brexitom. Izogniti se želijo tudi kakršnim koli zapletom v povezavi z novo komisijo zaradi brexita.

Johnson je kasneje v pismu predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku sprejel trimesečno preložitev brexita. V pismu je ponovil svoje nestrinjanje s preložitvijo britanskega izstopa iz EU, za katero je sicer moral zaprositi v skladu z zakonom. Označil jo je za nezaželeno in poudaril, da "škoduje naši demokraciji".

Poudaril je še, da bi raje videl, da bi britanski parlament ratificiral njegov dogovor o brexitu. Izrazil je bojazen, da poslanci tega ne bodo storili, dokler bo možno nadaljnje prelaganje izstopa.

Voditelje EU je pozval, naj jasno povedo, da ne bodo odobrili nadaljnje preložitve po 31. januarju 2020, če poslanci ne podprejo njegovega predloga za razpis predčasnih volitev decembra.

Tuskov tiskovni predstavnik Preben Aamann je na Twitterju sporočil, da je Johnson dal soglasje k preložitvi brexita. Dodal je, da bodo sprožili pisni postopek za uradno sprejetje odločitve o prožni preložitvi brexita. Postopek bi lahko bil končan v torek.

Vse torej kaže na še tretji odlog brexita, ki je bil sprva načrtovan 29. marca. Prvič so ga preložili do 12. aprila oziroma 22. maja. Prvi rok je bil predviden v primeru, da britanski parlament ločitvenega sporazuma ne potrdi, drugi pa za primer, da ga potrdi. Ker sporazuma v Westminstru niso potrdili, so nato aprila brexit znova preložili do 31. oktobra.

Britanski poslanci so zvečer zavrnili vladni predlog za razpis predčasnih parlamentarnih volitev 12. decembra. Za predlog je sicer glasovalo 299 poslancev, proti pa 70, a je za potrditev potreboval dvotretjinsko večino v 650-članski poslanski zbornici. To pomeni 434 glasov poslancev.

Premier je po zavrnitvi tega predloga napovedal vložitev posebnega zakonodajnega predloga za razpis volitev 12. decembra, ki pa bi za potrditev potreboval zgolj navadno večino poslancev, kar po navedbah britanskega BBC pomeni 320 glasov. Zakon bo moral skozi celoten postopek v obeh domovih britanskega parlamenta, ki bi se lahko začel že v torek. K zakonu bo mogoče vlagati dopolnila.

"Čas je, da imajo volivci priložnost, da se izrečejo o tem dogovoru (o brexitu) in zamenjajo slabo delujoč parlament z novim parlamentom, ki bo dokončal brexit, tako da bo država šla lahko naprej," je poudaril Johnson po poročanju tujih tiskovnih agencij.

Pri tem bi ga lahko podprli manjši opozicijski stranki Liberalni demokrati in Škotska nacionalna stranka (SNP), ki sta napovedali podoben predlog zakona za razpis volitev 9. decembra. Ti dve stranki in vladajoči konservativci, ki bi imeli skupaj dovolj glasov, sicer še niso usklajeni. Ne strinjajo se predvsem glede datuma volitev.

Vodja poslanske skupine SNP Ian Blackford je po glasovanju povedal, da želijo od premierja zagotovilo, da pred volitvami ne bo skušal znova skozi parlament spraviti zakona o izstopnem sporazumu, s katerim bi uzakonili dogovor o brexitu.

Vlada je kasneje potrdila, da bo opustila ta zakon, če bodo poslanci podprli predčasne volitve. Premier je sprejemanje te zakonodaje začasno prekinil, potem ko so jo poslanci potrdili na prvem glasovanju, a zavrnili časovnico obravnave v spodnjem domu parlamenta.

Vodja glavne opozicijske laburistične stranke Jeremy Corbyn pa je po včerajšnjem glasovanju poudaril, da bodo natančno preučili zakon o razpisu volitev. "Veselimo se jasne, dokončne odločitve, da je brexit brez dogovora povsem umaknjen z mize," je poudaril.