pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Britanska obveščevalna služba prestregla elektronsko pošto novinarjev po svetu

Deli na:
Britanska obveščevalna služba prestregla elektronsko pošto novinarjev po svetu

Foto: GCHQ

Britanska obveščevalna služba GCHQ je prestregla elektronsko pošto novinarjev nekaterih vodilnih medijev po svetu. GCHQ je zbirala elektronsko pošto novinarjev britanskih medijev BBC, The Guardian in Sun, francoskega dnevnika Le Monde, ameriških medijev NBC, New York Times in Washington Post ter mednarodne tiskovne agencije Reuters.

Kot je poročal britanski The Guardian, ki je analiziral dokumente ameriškega žvižgača Edwarda Snowdna, je GCHQ, britanska različica ameriške agencije za nacionalno varnost, leta 2008 v manj kot desetih minutah zbrala okoli 70.000 elektronskih pošt, med njimi pa so bile tudi tiste od novinarjev.

Elektronsko pošto novinarjev je lahko videl vsak, ki je imel dostop do intraneta GCHQ. Obveščevalna agencija je novinarje označila za "potencialno varnostno grožnjo", preiskovalne novinarjev pa so dali na seznam groženj skupaj s teroristi in računalniškimi hekerji, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Med prestreženo elektronsko pošto novinarjev so bili po poročanju The Guardiana tako množična sporočila služb za stike z javnostjo, ki so jih te službe pošiljale na več naslovov hkrati, kot tudi korespondenca med novinarji in uredniki glede posameznih zgodb.

The Guardian je prispevek objavil prav v času, ko se v Veliki Britaniji vrstijo pozivi, da bi britanski vladi omejili nadzor nad komunikacijo novinarjev, saj je prišlo v javnost, da je policija, da bi identificirala novinarske vire pri policiji, dostopala do telefonskih posnetkov novinarjev.

Več kot 100 urednikov britanskih medijev je tako v ponedeljek objavilo skupno pismo, v katerem so britansko vlado pozvali, naj policiji prepreči, da bi brez sodnega naloga pregledovala telefonske posnetke novinarjev.

Britanski premier David Cameron je na drugi strani po terorističnem napadu v Parizu ponovno pozval k večjih pooblastilom nadzora z utemeljitvijo, da je teroristom potrebno onemogočiti "varen prostor" za komunikacijo, še navaja