Ameriški volivci na referendumih za marihuano in istospolne poroke
7. nov. 2012 11:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ameriški volivci v Koloradu in Washingtonu so na referendumih, ki sta potekala ob torkovih predsedniških volitvah, glasovali za priložnostno osebno rabo marihuane, volivci v zveznih državah Maine, Washington in Maryland pa so na referendumih podprli poroke med istospolnimi partnerji, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Volivci so izrazili svojo voljo in spoštovali jo bomo," je v odzivu na rezultat referenduma dejal guverner Kolorada John Hickelooper. Ob tem je dodal, da bo to zapleten proces, a imajo oblasti namero spoštovati voljo volivcev. Ameriški zvezni zakon marihuano še vedno obravnava kot nezakonito mamilo.
V ameriških zveznih deželah, kjer so volivci glasovali za priložnostno osebno rabo marihuane, jo bodo lahko kupili vsi, ki bodo starejši od 21 let. Prodajali jo bodo v trgovinah, ki bodo morale imeti državno dovoljenje. Največja količina enkratnega nakupa bo 28 gramov.
Pričakujejo, da bosta državi prek davka na prodajo zbrali več milijonov dolarjev. Prav tako bodo v teh državah imeli standardne krvne teste, s katerimi bodo lahko preverjali vožnjo pod vplivom mamil. Še naprej bo prepovedana raba marihuane v javnosti, bo pa posameznik lahko doma imel do šest sadik marihuane.
V Oregonu, sosednji državi Kolorada, priložnostne osebne rabe marihuane volivci na referendumu niso potrdili. V Massachusettsu pa so volivci na referendumu podprli rabo marihuane v zdravstvene namene.
Skupno je raba marihuane v zdravstvene namene dovoljena v 17 ameriških zveznih državah. Prav tako so o rabi marihuane v zdravstvene namene odločali v Arkansasu. Če jo bodo izglasovali, bo Arkansas postal prva država z juga, kjer bo dovoljena marihuana v zdravstvene namene.
V Mainu pa je borcem za pravice istospolnih parov prvič uspelo, da so letos poleti zbrali dovolj podpisov za razpis referenduma, v torek pa je ta zvezna država postala prva, kjer so na referendumu volivci podprli istospolne poroke. V zveznih državah Maryland in Washington so istospolne poroke podprli poslanci, ustrezna zakona pa sta v začetku leta podpisala guvernerja
V Kaliforniji je večina volivcev na referendumu glasovala proti odpravi smrtne kazni. Zavrnili so tudi predlog, da bi morala prehrambena podjetja označiti svoje gensko spremenjene izdelke.
Na referendumu so glasovali tudi o povišanju davkov, s pomočjo katerega naj bi rešili kronične proračunske težave omenjene zvezne države, vendar rezultati še niso znani.
V Minnesoti so odločali o tem, ali se bo država pridružila 30 ostalim, ki imajo v svoji zakonodaji zapisano prepoved istospolnih porok.
Skupno so imeli v torek referendume v 38 ameriških zveznih državah, volivci pa so odločali o 176 referendumskih vprašanjih.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke