Številne poslance lahko skrbi, da se bodo ob morebitnih predčasnih volitvah še letos znašli na cesti. V trenutku, ko zaradi vladne krize postajajo predčasne volitve vse bolj realna različica političnega življenja, se o svoji nadaljnji usodi vse glasneje sprašujejo tudi predstavniki ljudstva, ki so jih na Šubičevo 4 pred dobrima dvema letoma in pol poslali slovenski volivci. Bo zaradi nesoglasij v vladni koaliciji tudi poslance zadela usoda številnih sodržavljanov – brezposelnost?
Zanje vsa zgodba še ni tako tragična: tudi ob morebitnem predčasnem odpoklicu iz DZ se lahko obrnejo na marsikoga ali se celo lahko vrnejo na prejšnje delovno mesto. Seveda je tu še možnost nadomestila v času iskanja nove zaposlitve. Skratka, možnosti je več. Ne smemo namreč pozabiti niti ene izmed najbolj verjetnih različic: ponovna kandidatura na morebtnih predčasnih volitvah.Tudi premier Pahor je nedavno izjavil, da bi v najslabšem primeru raje kot tehnično vlado videl razpis predčasnih volitev. Tehnični predsednik vlade je namreč po njegovem mnenju invalidna osebnost, saj je za vsakega premiera podpora volilne baze temeljnega pomena. Skratka, ministrski predsednik brez trdne podpore volivcev po Pahorjevem mnenju nima kaj iskati v vladni palači.
S temi besedami je zdajšnji premier še enkrat izrazil nestrinjanje z odstoplim ministrom in prvakom Zaresa Gregorjem Golobičem in njegovim predlogom o iskanju novega premiera v okviru zdajšnje večine, ki bi hkrati v sedlu ohranil tudi vse zdajšnje poslance do naravnega izteka mandata. Ne, poslanci zdajšnjega sklica morajo očitno zelo dobro razmisliti o svoji prihodnosti. Pahorjevo nasprotovanje tehničnim rešitvam in zelo verjetni padec pokojninske reforme jih bosta najverjetneje vrgla na cesto (čeprav predsednik vlade hkrati zanika, da bi zaradi izida referenduma lahko odstopil).
V SD in Desusu poslanci raje molčijo
Tudi sami smo hoteli preveriti temperaturo na hodnikih DZ in poslance povprašati, ali že razmišljajo o svoji usodi onkraj Pahorjevega mandata. Vsem smo poslali preprosto vpršanje, ali mislijo v primeru predčasnih volitev oziroma po naravnem izteku mandata spet kandidirati. Zanimalo nas je tudi, kje se bodo zaposlili, če jim ne bo uspelo ponovno prestopiti državnozborskega praga. Na vprašanja se niso odzvali čisto vsi poslanci. Pravzaprav smo dobili 56 odgovorov; 34 poslancev nam iz takega ali drugačnega razloga ni odgovorilo.
Če opravimo kratek pregled po poslanskih skupinah, lahko ugotovimo, da so nam odgovore večinsko poslali iz vseh poslanskih skupin z izjemo največje koalicijske stranke SD in iz izstopniškega Desusa. Iz Pahorjeve stranke nam je odgovorilo le 6 od vsega 28 poslancev. Tudi pri Desusu so bili malo zgovorni. Svojo prihodnost ob morebitnih predčasnih volitvah nam je razkril samo mag. Vasja Klavora, ki je tudi že drugi mandat podpredsednik našega zakonodajnega telesa.
VEČ V TISKANI IZDAJI