Revija Reporter
Slovenija

Zver: Cerar je z izborom Bulčeve dokazal, da ne spoštuje volje volivcev

STA

11. okt. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Včerajšnjo odločitev vlade pod vodstvom Mira Cerarja, da bo prihodnjemu predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju kot komisarsko kandidatko predlagala ministrico za razvoj, strateške projekte in kohezijo Violeto Bulc, so za STA komentirali nekateri evropski poslanci iz Slovenije. Večina je poudarila, da bo zadnjo besedo imel Bruselj.

Milan ZVER (EPP/SDS) je v pisnem odzivu ocenil, da gre za "še en problematičen postopek imenovanja", odločitev vlade za Bulčevo pa pospremil z besedama, da "ni dobra".

"Premier je imel priložnost, da pošlje v Bruselj kandidaturo, ki bi imela najširšo politično podporo, pa te priložnosti ni izkoristil. Odločitev ni bila sporazumna niti v okviru vladajoče koalicije, ampak je bila sprejeta s preglasovanjem, kar bo dodatno slabo vplivalo na politično stabilnost v Sloveniji," je opozoril Zver.

Dodal je, da se premier Cerar tudi ni posvetoval z opozicijskimi strankami, ki so zmagale na evropskih volitvah, in je "tako pokazal, da ne upošteva volje volivcev".

"Kandidatura, ki bi imela širšo podporo, bi bila res močna, tako pa ni. Predstavlja dodatno tveganje, da Evropska komisija ne bo sestavljena pravočasno in zato slabo vpliva na zaključni proces oblikovanja komisije. Kandidatka namreč ne izkazuje ustreznih delovnih kompetenc in političnih izkušenj, ki bi zagotavljale, da bo uspešno opravila zaslišanje v Evropskem parlamentu in da bo kasneje zadovoljivo vodila ponujeni resor. Vse to je posledica specifične situacije v Sloveniji, kjer se čez noč pojavljajo nove politične stranke z neizkušenimi kadri, ki prevzemajo najodgovornejše funkcije doma in v tujini," je ocenil Zver.

Njegova strankarska kolegica Romana Tomc je poudarila, da je bila odločitev o imenovanju komisarske kandidatke "v rokah vlade, ki za to prevzema vso odgovornost".

"Trenutnih razmer in okoliščin, ki so se na političnem parketu vzpostavile po zavrnitvi Alenke Bratušek, vlada očitno ni upoštevala. Kandidatka za komisarko mora biti strokovna in kompetentna ter mora uživati ugled tako doma kot mednarodno. Vse njene lastnostni bodo na preizkušnji predvidoma že naslednji teden. Ravno zato upam, da je bila odločitev dovolj premišljena. Kakšen bo odziv Bruslja na ta predlog, bomo videli že v naslednjih dneh," je poudarila Tomčeva.

Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) pa je zapisal, da je "očitno tudi odločitev te vlade glede predloga za kandidatko za komisarko pritegnila kar nekaj pozornosti. O ustreznosti te odločitve pa bodo na koncu odločali pristojni odbori Evropskega parlamenta."

Tanja Fajon (S&D/SD) je že pred tem sporočila, da spoštuje odločitev vlade, da kot novo komisarsko kandidatko v Bruselj pošlje ministrico Violeto Bulc. "Upam, da bo Slovenija s to odločitvijo omogočila, da bo Evropska komisija začela delovati pravočasno in da bo pri svojem delu uspešna. To je v interesu vseh," je zapisala.

Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je v odzivu za STA izrazil prepričanje, da je "vlada s premierjem Mirom Cerarjem dobro premislila, koga predlaga na mesto kandidatke za komisarko".

"Zaradi za Slovenijo in kandidatko v prvem krogu grenke izkušnje bo morala nova kandidatka dokazati, da ima sposobnosti vodenja, nastopa in branjenja svojih idej ter ustrezne politične izkušnje. Upam tudi, da bo kandidatka dobila podporo slovenske politike in javnosti. Oboje bo potrebovala," je še zapisal Vajgl.

Na odzive evropskih poslancev Franca Bogoviča (EPP/SLS), Lojzeta Peterleta (EPP/NSi) in Patricije Šulin (EPP/SDS) STA še čaka.