Zmazek sodbe v zadevi Patria je EPP prepričal v sprejetje resolucije, pravi Janša
14. nov. 2013 13:29 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Resolucija, v kateri je Evropska ljudska stranka (EPP) v sredo izrazila globoko zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji, je v sprejetje predlagalo predsedstvo EPP in nanjo slovenske stranke, ki so del te najmočnejše politične skupine v Evropi, niso vplivale, je danes zatrdil prvak SDS Janez Janša. Zavrnil je očitke o pritiskih na neodvisno sodstvo.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Janša, je resolucijo pripravilo predsedstvo EPP in jo v torek predlagalo v sprejetje politični skupščini EPP, ki je najvišji organ stranke. Ta jo je nato sprejela soglasno, brez glasov proti ali vzdržanih glasov.
V SDS so besedilo resolucije videli šele v torek, je poudaril in dodal, da se zahvaljuje za "kompliment", a da na vsebino resolucije sami niso mogli vplivati. Kot je še dejal, naj bi v predsedstvu EPP z resolucijo čakali na prevod sodbe v zadevi Patria v Sloveniji, ki je bil spisan pred kakšnim tednom. Ko so v EPP videli ta "zmazek", je bil po njegovih besedah "očitno odpravljen vsak dvom".
Janša je pojasnil, da je sredina resolucija nastala na podlagi obiska delegacije EPP poleti v Sloveniji. Ta se je takrat pogovarjala z vrsto predstavniki slovenske politike, sodstva in civilne družbe. Kaj so se pogovarjali z drugimi v Sloveniji, ne ve, v SDS pa so jim takrat povedali, kar so junija zapisali v resoluciji sveta SDS "Tranzicija v Sloveniji ni uspela".
K temu je dodal, da je v sredo v Bruslju izvedel, da so bili v omenjeni delegaciji zgroženi, ker so prvič doživeli, da jim je nek minister lagal v obraz. Pri tem je mislil na ministra za obrambo Romana Jakiča in njegove izjave glede dogodkov v kraški šoli Škrbina. "Z laganjem zagotovo te misije niso prepričali," je dodal.
Prvak SDS je posvaril pred "lahkoto", s katero se nekateri v Sloveniji odzivajo na resolucijo EPP. Iz nekaterih odzivov "veje neznanje", je dodal. Zavrnil je besede Janje Klasinc (PS), da v Sloveniji ni trimesečnega roka za obravnavo pritožb na sodiščih druge stopnje, k spoštovanju katerega v sojenju v zadevi Patria poziva resolucija EPP. Kot je spomnil, se je vrh slovenske politike in sodstva poleti zavezal, da bodo višja sodišča pritožbe v vseh zadevah reševala v povprečno treh mesecih.
"Ne gre za to, da bi neka politična stranka postavljala roke, gre samo za to, da se sodno vejo oblasti, ki je to podpisala z vlado, spomni, naj spoštuje svoje lastne roke," je dejal. "Kako je mogoče stavek, da se pričakuje nepristransko in pošteno sojenje, razglasiti za pritisk?" se je še vprašal in zavrnil očitke, da EPP z resolucijo izvaja pritisk na neodvisno sojenje.
Prvak SDS je še razkril, da v EPP poteka širša razprava o temeljnih vzrokih za "neveselo stanje" v nekaterih evropskih tranzicijskih državah, ki se je v sredo šele začela in bo tekla pred evropskimi volitvami. V prihodnje bodo tako po njegovih besedah sledile še resolucije o drugih državah.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke