Uvodoma bi lahko modrovali o državnih uradnikih, predvsem tistih na ministrstvih. Ne bomo. Preidimo k stvari. Ko se menja vlada, večina ljudi v ekipah ministrov, ki grejo s premierjem, prav tako spakira kovčke.
Funkcionarji so upravičeni do nadomestil, uradniki do odpravnin, ko jim poteče pogodba. Nekateri zaposleni pod prejšnjim ministrom se tudi pod novim ministrom zaposlijo na istem ministrstvu in četudi jim pogodbo prekinejo za en sam dan, so upravičeni do odpravnine.
Trenutno imamo nekaj takih primerov. Omenimo dva. Nekdanja radijska novinarka Uršula Majcen je prišla na ministrstvo za javno upravo. Najprej kot vodja kabineta prejšnjega ministra Rudija Medveda za čas njegovega mandata. In ko je Medved odšel, ji je prenehala pogodba. Upravičena je bila do lepe odpravnine. 8680,62 evrov bruto ji je kapnilo na račun, in to kljub temu, da je takoj dobila novo pogodbo o zaposlitvi (za določen čas do 13. 6. 2020), izvemo na ministrstvu za javno upravo. Njena osnovna mesečna plača je 2893,54 evrov bruto.
Več kot odlično, še posebej če prištejemo dodatek, ki mu pravijo odpravnina in je lahko v pogodbi, ali pa ga ni. Odpravnina na račun države, nato takoj zaposlitev na istem ministrstvu na račun javnega denarja. Kot nam pojasnijo na ministrstvu za notranje zadeve, tam zaposleni na zaupanje nekdanjega ministra »v pogodbi o zaposlitvi niso imeli določene odpravnine na podlagi 73. člena Zakona o javnih uslužbencih.« Zato nihče zaposlen na MNZ, ki so prišli z nekdanjim ministrom Boštjanom Poklukarjem, ni dobil odpravnine, ko so zapustili svoja delovna mesta, vezana na mandat vlade.
Drugi tak kaliber, ki se mu je prekinila pogodba le za kratek čas (ne vemo, ali je šlo za minute ali za kak dan, dva), vezana na čas ministra Jerneja Pikala, je prav tako nekdanji novinar. Dejan Karba, nekdaj znano pero Dela in neuspešni kandidat za župana Ljutomera, je pod Pikalom prišel na ministrstvo za izobraževanje in tam dobil službo piarovca. Zgodba je domala identična kot pri Majcnovi.
Ko je ministrstvo prevzela Simona Kustec, je Karba dobil zaposlitev »na delovnem mestu sekretar v kabinetu ministra, 50. plačni razred, zaposlitev za določen čas, za čas trajanja funkcije ministrice za izobraževanje, znanost in šport«, povejo na ministrstvu. Njegova osnovna plača na tem položaju pa znaša 3009,28 evrov bruto. Fino, še posebno v teh časih, ko ljudje denimo v realnem sektorju zaradi koronakrize soglašajo z rezi pri plačah, samo da ostanejo v službi.
Karba bi se moral posloviti skupaj s Pikalom. Ker mu je zaradi padca vlade potekla mandatna pogodba o zaposlitvi, je dobil odpravnino (7420,23 evrov bruto), ki mu po 73 členu Zakona o javnih uslužbencih pripada, če minister ne sestavi pogodb tako, kot so jih na MNZ. Spomnimo, na ministrstvu je bil manj kot tri mesece, decembra pa se je prijavil na razpis za vodjo PR službe za nedoločen čas. A se je pri tem menda zapletlo.
Ko pa je ministrstvo prevzela Simona Kustec, je Karba dobil zaposlitev »na delovnem mestu sekretar v kabinetu ministra, 50. plačni razred, zaposlitev za določen čas, za čas trajanja funkcije ministrice za izobraževanje, znanost in šport«, povejo na ministrstvu. Njegova osnovna plača na tem položaju pa znaša 3009,28 evrov bruto. Fino, še posebno v teh časih, ko ljudje denimo v realnem sektorju zaradi koronakrize soglašajo z rezi pri plačah, samo da ostanejo v službi.
Takšnih primerov je še nekaj, a finančni izkupiček je nekoliko manjši v drugih primerih. Poglejmo pa še nekaj bolj znanih ljudi, ki so po tem, ko je Šarčeva vlada pomahala v slovo, popokali lepe odpravnine. Stojan Pelko, človek, ki je zamenjal že celo vrsto strank (LDS, Zares, Pozitivna Slovenija, Stranka Alenke Bratušek), je nazadnje služboval pri Miru Cerarju na ministrstvu za zunanje zadeve. Pokasiral je 7420,23 evrov bruto odpravnine. Nekdanja poslanka SMC Andreja Potočnik, je po odhodu z ministrstva za okolje prav tako v žep pospravila 7420,23 evrov bruto.
Boštjanu Šeficu, nekdanjemu državnemu sekretarju na MNZ v času migrantske krize, ki je v Šarčevi vladi odšel na obrambno ministrstvo, je po padcu vlade pripadlo 8277,30 evra bruto. 7420,23 evrov bruto je Jerneju Pavliču prinesel odhod Alenke Bratušek z infrastrukturnega ministrstva. Klemen Žibert, znan tudi kot »sendvičar«, ker je imel lokal s hitro prehrano in kot partner nekdanje ministrice za delo Anje Kopač, pa je z odhodom s šolskega resorja vknjižil skromnih 2894,82 evrov bruto.
In če smo začeli z novinarji v politiki, še končajmo. Nekdanja novinarka nacionalnega radia Nika Benedik, ki je bila zaposlena v Šarčevem kabinetu, je odšla s 7420.23 evri. Bruto seveda. Poudariti moramo, da je odpravnine dobilo še več ljudi, ne zgolj našteti. Izbrali smo znane obraze, ki so pokasirali najvišje vsote.