O naših politikih nimate dobrega mnenja. Rekli ste, da imamo slabe politike, podpovprečne in nesposobne. Prav tako ste rekli, da je politik samo trgovec, ki nam za več denarja prodaja svoje blago.
Večinoma nimam dobrega mnenja, ker imamo zelo malo profesionalnih politikov in ljudi, ki bi bili res politiki.
Kdo pa je pri nas profesionalni politik, razen Boruta Pahorja?
Janez Janša, potem jih je še nekaj okoli SDS, vrh Nove Slovenije je tudi profesionalen, ker so svojo kariero, ugled in eksistenco zavezali temu, da so uspešni v politiki. Drugačni so kot tisti politiki, ki imajo rešilni čoln oziroma neko drugo kariero in so v politiki samo začasno. Dolgo sem tudi sam mislil, da je za politika idealen nekdo, ki se mu ni treba ukvarjati s politiko, da vanjo prijaha na »belem konju« in lahko počne, kar je prav, ne, kar mu omogoča politično preživetje.
A če jemljemo demokratično politiko kot tako, ki mora v družbi različne interese med seboj usklajevati in jih čim več izpolniti, realizirati, potem pa ni ravno koristno, da je politik nekdo, ki se mu za njegovo politično prihodnost fučka, ker ima neko drugo kariero. Tudi v SD najdem nekaj profesionalcev, Tanjo Fajon, Matjaža Hana. Tudi to se pozna, če je nekdo šel čez nekaj mandatov, čez nekaj vlad. Politik je vendar nekdo, ki se zna nekam prikomolčiti. In upamo lahko samo, da je v tem tako dober, da bo tudi kakšne ideje, ki jih je obljubil volivcem, znal prikomolčiti v okolju drugih politikov, kolegov, s katerimi se bori za pozornost, denar, vpliv, oblast. Tega znanja marsikdo nima.
Če se malo pošalim, ni več kumrovške šole.
To ni šala. Partija je imela veliko virov, veliko resursov, denarja in je vlagala v naslednje generacije svojih kadrov. Koliko je imela partija denarja v primerjavi z današnjimi strankami, vam pokaže tudi razliko, koliko sedanje stranke oziroma partije lahko vlagajo v svoje kadre. Imamo podhranjen politični sistem, podhranjene stranke, ki ne morejo zagotavljati niti izobraževanja, niti pozitivne selekcije, niti bazena ljudi, ki bi si jih stranke lahko privoščile za profesionalno politiko. Zanje morajo biti službe tudi, ko je njihova stranka v opoziciji. In ker je politika šibka in podhranjena, ima tudi v državi malo oblasti, veliko več jo imajo vsi mogoči interesni krogi in krožki, ki si najdejo nekega politika, ki bo delal zanje.
Celoten intervju z Žigo Turkom lahko preberete v tiskani izdaji Reporterja