Revija Reporter
Slovenija

Židan o domnevnem sporu s Cerarjem, zaradi katerega naj bi NSi izstopila iz pogajanj: Nič ne vem o tem

STA

18. jul. 2018 6:00

Deli na:

Predsednik SD Dejan Židan je v odzivu na umik NSi iz pogajanj o koalicijski pogodbi pod okriljem LMŠ dejal, da verjame, da bodo po končanem prvem krogu glasovanja o mandatarju pogovori stekli naprej. "Verjamemo, da ima vsak, ki se pogaja in pride do takšnega osnutka koalicijske pogodbe, dolžnost pred državljani, da vztraja do konca," je poudaril.

Kot je Židan dejal v izjavi za medije ob robu seje predsedstva SD, so v pogajanjih pod okriljem LMŠ prišli skoraj do uskladitve koalicijske pogodbe, v SD pa ugotavljajo, da je ta v marsikateri točki realizirala njihova pričakovanja.

Kot je pojasnil, so v SD sicer prednost dajali ustvarjanju levosredinske vlade, v kateri bi lažje realizirali svoj program, a so z veliko požrtvovalnostjo in odprtostjo sodelovali tudi pri oblikovanju sredinske vlade, ki bi jo poleg SD in LMŠ sestavljale še SMC, NSi, SAB in DeSUS. Po mnenju Židana je namreč čas, da dokažejo državljanom, da politiki znajo sodelovati in iskati skupne točke. "Točk, ki nas razdvajajo je v Sloveniji preveč," je ocenil.

Šarec je po Židanovih ocenah pogovore vodil kompetentno in tudi tako, da je bilo čutiti spoštovanje vseh koalicijskih partnerjev. Židan verjame, da nihče od potencialnih partnerjev ni šel v omenjena pogajanja s figo v žepu. Razume pa, da v NSi dajejo prednost poskusu oblikovanja vlade pod vodstvom SDS Janeza Janše. Še vedno pa kot najverjetnejšo možnost vidi, da pride do sredinske vlade omenjenih šestih strank.

Židan je ob tem tudi navedel več stvari, ki so jih v pogajanjih vključili v osnutek koalicijske pogodbe. To so med drugim skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in krepitev javnega zdravstvenega sistema, skrajševanje sodnih zaostankov, reševanje problema prekarnih zaposlitev, povečanje sredstev za kulturo in uvedba kulturnega evra. V osnutku so se prav tako zavezali za večja vlaganja v znanost in razvoj ter za razbremenjevanje plač.

Medtem pa v osnutku po Židanovih besedah ni preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kar bi si želeli, drugačne želje so imeli tudi pri razbremenitvi plač. Glede financiranja zasebnih šol pa so bili zelo blizu dogovora, je pojasnil.

"Na vseh področjih smo iskali kompromise. Nekje so drugačni, kot bi bili, če bi bili v levosredinski vladi, vendar za vsakim kompromisom Socialni demokrati stojimo," je dejal in poudaril, da osnutek predstavlja pravi temelj, da pride do sredinske vlade. Kot je poudaril, usklajeni program združuje, in ne razdvaja.

"Verjamemo, da ima vsak, ki se pogaja in pride do takšnega osnutka koalicijske pogodbe, dolžnost pred državljani, da vztraja do konca," je dejal Židan in dodal, da je v nasprotnem primeru lahko razumeti, da tudi prvi korak ni bil narejen z zavedanjem, da "je treba trdo delati in tudi nekaj narediti".

Kot je pojasnil, sta se s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem že slišala in ocenila, da je zdaj na potezi predsednik SDS Janez Janša. Tako bodo po Židanovih besedah počakali, kaj se bo zgodilo v tem prvem krogu iskanja mandatarja. Verjame pa, da bodo po koncu prvega kroga pogovori omenjene šesterice potekali naprej. Na strani SD pripravljenost je, je zatrdil.

Predsednik NSi Matej Tonin je namreč v pojasnilu odločitve o umiku iz pogajanj dejal, da ta velja le za prvi krog iskanja mandatarja in da bodo v naslednjih krogih presojali ločeno. Razlog za umik pa po njegovih besedah ni koalicijska pogodba, ki so jo v precejšnji meri uskladili, pač pa dvom v stabilnost in trajnost koalicije šestih strank, pri čemer je omenil tudi še vedno "zelo viden konflikt med starimi koalicijskimi partnerji".

Židan je včeraj poudaril, da spora ne pozna, in zatrdil, da s predsednikom SMC Mirom Cerarjem dobro sodelujeta. Pri tem je sicer po njegovih besedah nemogoče pričakovati, da bi imelo šest strank na vseh področjih enaka stališča.

Na vprašanje, koliko zaupa sedanjim pogajalskim partnerjem, da ne bo kdo prestopil v drugi blok, je odgovoril, da "imamo izrečene besede javno in v zaprtem krogu". "Ne verjamem, da lahko srednjeročno ali dolgoročno v politiki obstane kdorkoli, ki krši lastne obljube," je dejal.

V SD so po njegovih besedah sicer pripravljeni tudi na konstruktivno vlogo v opoziciji. Glede možnosti predčasnih volitev pa je dejal, da če do njih pride, te ne bodo zato, ker bi bila SD nekooperativna ali ker bi si jih SD želela. Poudaril je, da v sedanjih razmerah hitro potrebujemo čvrsto vlado.

Sam tudi ne podpira ideje o manjšinski vladi, ki bi jo projektno podpirala katera od opozicijskih strank. "Vsak, ki želi konstruktivno sodelovati kjerkoli, mora imeti pogum, da prevzame svoje breme," je poudaril.