Revija Reporter
Slovenija

Zdravniška zbornica zavrača očitke glede širjenja negotovosti in strahu

STA

2. mar. 2020 11:23 Osveženo: 11:47 / 02. 3. 2020

Deli na:

Zdravniška zbornica Slovenije zavrača očitke nekaterih politikov in drugih posameznikov, da naj bi širila negotovost in strah v zvezi z novim koronavirusom. Ob tem v zbornici obžalujejo, če je zaradi pomanjkljive komunikacije prišlo do napačnega razumevanja njihovega delovanja. Naredili bodo vse, da bi pomagali pri zajezitvi širjenja virusa.

Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik je minuli teden namreč dejala, da je zdravnike zaradi novega koronavirusa strah, ker ni na voljo dovolj zaščitne opreme in tudi ne jasnih navodil, kam z bolniki, ki imajo sum okužbe s tem virusom.

Tako premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec kot minister za zdravje Aleš Šabeder sta zavrnila navedbe zbornice, da zdravstvene ustanove ne bi bile obveščene o stanju in ukrepih. "Izjava, da se zdravniki bojijo virusa, je legitimna, ne prispeva pa k umirjanju javnosti," je o izjavi zbornice dejal Šarec. Šabeder pa je zbornico javno pozval, naj nemudoma preneha s sejanjem strahu in panike med prebivalstvom in stroko.

Danes so se ponovno oglasili v zbornici. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so v zbornici ugotavljali, da od pristojnih ni bilo na voljo informacij, ki so jih njihovi člani rabili in so jim zato posredovali številna vprašanja. "Delovanje zdravniške zbornice smo zato usmerili v sprotno zbiranje in posredovanje informacij med našimi člani," so navedli.

Dodali so, da obžalujejo, če je zaradi pomanjkljive komunikacije med ministrstvom za zdravje, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in zbornico prišlo do napačnega razumevanja njihovega ravnanja.

Zdravniki od države pričakujejo predvsem to, da bo poskrbela za dobro centralno vodeno koordinacijo vseh izvajalcev in za zadostno oskrbo z opremo, so poudarili v zbornici.

Ob tem so napovedali, da bodo zdravniki in zobozdravniki, združeni v zbornici, naredili vse, kar je v njihovi moči, da bodo s svojim strokovnim znanjem, delom in medsebojno povezanostjo pomagali pri zajezitvi širjenja novega koronavirusa ter pomagali vsem morebitnim obolelim k čimprejšnjemu okrevanju.

V Sloveniji za zdaj še ni potrjene okužbe s koronavirusom.