Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

1709556859-172a8714-1709556621461 Necenzurirano

Kako rešiti javno zdravstvo? Ministrica naj ukine...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

Pogled, ki pove vse! Odkrito.si

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Zdaj je uradno: Pompeo prihaja v Slovenijo, da bo z Logarjem podpisal izjavo o varnosti omrežij 5G

Deli na:
Zdaj je uradno: Pompeo prihaja v Slovenijo, da bo z Logarjem podpisal izjavo o varnosti omrežij 5G

Zunanji minister Anže Logar - Foto: Matija Sušnik/DZ

Zunanji minister Anže Logar bo z ameriškim kolegom Mikom Pompeom prihodnji teden ob njegovem obisku v Ljubljani podpisal skupno izjavo med Slovenijo in ZDA o varnosti omrežij 5G, so danes potrdili na zunanjem ministrstvu. Namen obiska Pompea je sicer predvsem "potrditi in poglobiti tesne prijateljske, zavezniške in partnerske odnose" med državama.

Prav tako bo obisk Pompea namenjen "utrditvi dvostranskega političnega dialoga na visoki ravni ter krepitvi sodelovanja med državama na gospodarskem in drugih področjih", so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, v katerem so potrdili, da ameriški državni sekretar prihaja na obisk v Slovenijo prihodnji teden.

To je v sredo napovedal tudi sam Pompeo, ko je sporočil, da v ponedeljek odhaja na Češko, v Slovenijo, Avstrijo in na Poljsko. Izrazil je prepričanje, da bo šlo za "zelo pomembno in produktivno pot".

Danes so iz State Departmenta sporočili, da bo Pompeo v Sloveniji v četrtek, 13. avgusta. Sestal se bo s predsednikom Borutom Pahorjem in premierjem Janezom Janšo.

Kot napovedujejo, bo govora predvsem o krepitvi sodelovanja med državama "na ključnih področjih skupnega interesa, tudi na področju jedrske energije" in vključevanja Zahodnega Balkana v evroatlantske integracije.

Češki zunanji minister Tomaš Petriček je pred tem potrdil, da bo Pompeo na Češko dopotoval v torek, v sredo pa se bo sestal tudi s češkim premierjem Andrejem Babišem. Na Dunaju se bo mudil v petek, sestal pa se bo s kanclerjem Sebastianom Kurzem, zunanjim ministrom Alexandrom Schalenbergom in drugimi, so za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdili na avstrijskem zunanjem ministrstvu.

V soboto pa bo Pompeo odpotoval še v Varšavo, kjer se bo sestal s predsednikom Andrzejem Dudo, s premierjem Mateuszem Morawieckim in zunanjim ministrom Jacekom Czaputowiczem. Na Poljskem bo obeležili tudi 100. obletnico bitke za Varšavo, ko so poljske sile porazile boljševike, so še napovedali v State Departmentu.

Pompeo bo sicer eden najvišjih predstavnikov ameriške administracije, ki bo obiskal Slovenijo po več kot desetletju. Zadnji visoki ameriški obisk je bila leta 2008 udeležba tedanjega ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega na vrhu EU-ZDA v času predsedovanja Slovenije Svetu EU. Zadnji dvostranski obisk kakšnega ameriškega državnega sekretarja v Sloveniji pa sega v leto 1997, ko je Ljubljano obiskala Madeleine Albright.



Leta 2010 je Slovenijo obiskal tudi tedaj sicer že nekdanji ameriški državni sekretar Collin Powell. Udeležil se je Strateškega foruma Bled.

V ospredju Pompeove turneje po štirih evropskih državah, ki jih je označil za "velike prijateljice Amerike", naj bi bili predvsem pogovori o varnosti telekomunikacijskih omrežij naslednje generacije. Čeprav to ni neposredno navedeno, pa naj bi bilo to bilo uperjeno predvsem proti Kitajski in njenemu tehnološkemu velikanu Huawei. Tudi na sredini novinarski konferenci je Pompeo takoj po napovedi poti v Evropo nadaljeval predvsem o sporih s Kitajsko in napovedal več ukrepov za zagotavljanje varnosti v kibernetskem prostoru.

V tem okviru namerava tako Pompeo tudi s Slovenijo doseči podpis posebne izjave o o varnosti omrežij 5G, kakršno so ZDA že sklenile z več državami, od Poljske in Češke do Romunije, Estonije in Latvije. V osnutku skupne izjave, ki ga je junija pridobila STA, je navedenih več varnostnih pogojev, glede katerih naj bi se državi strinjali, da so nujni za vzpostavitev varnega omrežja 5G.

Besedilo med drugim določa, da je treba natančno preveriti ponudnike in njihove dobavitelje. Pri tem je treba med drugim preveriti transparentnost njihovega lastništva, spoštovanje pravic intelektualne lastnine in ali so zavezani zakonodaji, ki zahteva transparentnost korporativnega upravljanja. Državi bi s skupno izjavo prav tako izpostavili nujnost zavedanja o pomenu varnosti omrežij na ravni zveze Nato in EU.

Ker bi izjava lahko omejila sodelovanje Huaweija pri vzpostavljanju omrežja 5G v Sloveniji, so v tem kitajskem tehnološkem velikanu slovensko vlado pozvali na pogovore o varnostnih vprašanjih tehnologije 5G, vladi pa so ponudili tudi podpis sporazuma o neprisluškovanju, s katerim bi zagotovili, da ne bo dopustil uporabe svoje tehnologije za nadzor.

Na vladi se zaenkrat na ta poziv še niso odzvali. Na vprašanje STA, ali se bodo odzvali na ta poziv Huaweija, so iz vladnega urada za komuniciranje odgovorili le, da "vlada o tej temi še ni razpravljala".

Med obiskom Pompea v Ljubljani je sicer pričakovati tudi pogovore o odločitvi ZDA, da iz Nemčije umakne okoli 12.000 svojih vojakov in jih nekaj prerazporedi tudi po novih članicah. Poljska je že sporočila, da naj bi jih sprejela najmanj 1000. V Sloveniji pa zaenkrat po zagotovilih zunanjega in obrambnega ministrstva takšni pogovori ne potekajo, čeprav je slovenski premier Janez Janša nedavno na Twitterju zapisal, da bi bili ameriški vojaki v Sloveniji dobrodošli.