Revija Reporter
Slovenija

Zasedal Svet za nacionalno varnost - Janša: Edina točka dnevnega reda pa pritisk na koalicijskega partnerja LMŠ POP TV

STA

9. apr. 2019 16:45 Osveženo: 7:03 / 10. 4. 2019

Deli na:

Marjan Šarec je sklical svet za nacionalno varnost.

Bobo

Po razkritju poskusov vplivanja hrvaških predstavnikov na poročanje POP TV o prisluhih v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško se je sestal Svet za nacionalno varnost, ki ga je sklical premier Marjan Šarec. Zasedanja se udeležujejo tudi predsednik republike Borut Pahor, direktor Sove Rajko Kozmelj in predstavnik največje opozicijske stranke SDS.

Po seji izjave udeležencev niso predvidene, so pa na Uradu vlade za komuniciranje (Ukom) napovedali sporočilo za javnost. Tudi ob prihodu na zasedanje Sveta za nacionalno varnost so bili udeleženci pričakovano redkobesedni.

Med člani vlade, ki so prišli na zasedanje, sta tudi finančni minister Andrej Bertoncelj in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. Ta je glede dogajanja okoli prisluhov ter poskusov vplivanja na POP TV ob prihodu na sejo dejala, da je to nedopustno in se take stvari ne bi smele dogajati ter je prav, da se naša država odzove tako, kot je treba. "Upam, da je to vsem nam v poduk, kaj se po telefonu pogovarjati," je dodala.

V imenu največje opozicijske stranke se je zasedanja Sveta za nacionalno varnost udeležil poslanec SDS Franc Breznik, ki je ob prihodu pojasnil, da pričakujejo informacije, ki se jim zdijo že samoumevne. Predsednik SDS Janez Janša, ki je po navedbah stranke na poti v tujino, pa je na Twitterju navedel: "Žalostno. Po sedmih mesecih sklicana prva seja Sveta za nacionalno varnost. V razkroju zdravstvo, Slovenska vojska že četrtič zaporedoma ocenjena negativno, ilegalnih prestopov meje trikrat več kot lani - edina točka dnevnega reda pa pritisk na koalicijskega partnerja LMŠ POP TV."

Kot so danes v pisnem sporočilu za javnost navedli v kabinetu predsednika vlade, je ta zaskrbljen zaradi razkritja poskusov vplivanja hrvaških predstavnikov na poročanje POP TV o delovanju hrvaške obveščevalne službe. Dodali so, da gre za resne navedbe, ki terjajo ustrezna pojasnila. Izpostavili so še, da so vsakršni pritiski na medije nedopustni in v nasprotju s temeljnimi načeli demokracije.

Tudi zunanji minister Miro Cerar je danes poudaril, da so vmešavanje tujih držav in pritiski na slovenske medije nedopustni.

Na dogajanje so se odzvale tudi nekatere politične stranke, ki jih prisluhi sami v arbitraži ne presenečajo, obsojajo pa poskuse vplivanja na medijsko hišo. "Jasno je, da obveščevalne službe prisluškujejo, problem pa je to, da sta slovenski arbiter in agentka komunicirala po nezavarovani liniji. Tu je treba iskati odgovornost, ne pa zganjati neko paniko, ker je tuja obveščevalna služba - verjamem, da ne edina - zbirala informacije na območju Slovenije," je ocenil vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec.

V LMŠ in NSi napovedujejo, da se bodo odzvali po zasedanju sredine seje komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki bo med drugim razpravljala o prisluhih v arbitraži.

24ur.com je v ponedeljek poročal, da je hrvaška vlada skušala preko posrednika vplivati na POP TV, da ne bi prišlo do razkritja, kdo naj bi stal za prisluhi v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Prav tako naj bi Hrvaška s prisluškovanjem nadzirala tuje novinarje, navajajo. Spletni portal je prejšnji teden objavil, da je za prisluhe slovenski agentki in arbitru odgovorna hrvaška obveščevalna služba SOA.

Na portalu so tudi objavili posnetek pogovora, na katerem je po navedbah novinarja POP TV Jureta Tepine vodilni predstavnik avstrijske Styrije na Hrvaškem, 51-letni Ivan Tolj, ki naj bi bil "alfa in omega časnika Večernji list in spletnega portala 24sata.hr". Tolj naj bi omenjenega neimenovanega direktorja tuje multinacionalke klical v imenu hrvaške vlade, kar je dal sogovorniku tudi jasno vedeti.