Ko se je uvedla registracija istospolnih parov, tega se spominjam, takrat je bilo to nekako tiho in sramežljivo. V tistem času sem bila pooblaščenka in sem poročila sto in sto parov. Pisala sem tudi scenarij, protokol za registracijo istospolnih parov, ki so bili sicer veseli, da so dobili nekaj pravic, a tudi žalostni, ker še vedno premalo in bili so še močno stigmatizirani. Danes je drugače. Razprava v parlamentu pa je bila vseeno ostra. Vse skupaj je šlo tako daleč, da je Žan Mahnič (SDS) polemiziral celo s papežem.
Golob je nasprotnikom izenačevanja istospolnih z raznospolnimi osebami odgovoril z mislijo papeža Frančiška, češ da je Bog oče vseh svojih otrok, ki jih nikoli ne bo razlikoval. Žan Mahnič pa je dejal, »če bi imel šanso, bi papeža Frančiška vprašal, da mi razloži tisti stavek iz Svetega pisma, da je Bog človeka ustvaril po svoji podobi, po božji, moža in ženo je ustvaril, to mi naj papež Frančišek razloži, zakaj ni osebe ustvaril, ampak moža in ženo«.
Poznam veliko ljudi, ki so homoseksualni, vsi izvrstne osebnosti in dobri prijatelji … V bistvu mi je nerodno o tem pisati, kot bi morala zagovarjati, zakaj so eni ljudje črni, ne beli. Tako pač je, taki smo, kot nas je ustvarila narava, kot so nas ustvarili geni, vzgoja … Ta svet je raznolik, in če nikomur ne škodimo, pustimo, da smo, kar smo. Morali bi pred tedni poslušati srbskega predsednika A. Vučića, kako je hvalil istospolne, kako je branil predsednico vlade Ano Brnabić. Ob napovedi parade ponosa so imeli v Srbiji proteste in hoteli parado prepovedati, a tega na koncu niso storili, parade pa se je udeležila tudi partnerka A. Brnabić. In večina misli, kako konservativna je Srbija!
Poznam veliko ljudi, ki so homoseksualni, vsi izvrstne osebnosti in dobri prijatelji … V bistvu mi je nerodno o tem pisati, kot bi morala zagovarjati, zakaj so eni ljudje črni, ne beli. Tako pač je, taki smo, kot nas je ustvarila narava, kot so nas ustvarili geni, vzgoja …
Starejša generacija se teže privaja na drugačnost, ne da je nekoč ni bilo, le skrita je bila in informacijski sistem je bil mnogo bolj zaprt. Antični svet je to drugačnost sprejemal, ne, imel jo je »v sebi«, bila je del življenja, krščanski jo je potem izključil, obsodil, prikril in se stoletja sprenevedal.
No, parlament pa zdaj polno deluje. Če ga spremljate, lahko sicer marsikaj preslišite, ko kar ne morete odvrniti pozornosti od predsedujočega, ki pogosto klepeta s sekretarko, ki sedi ob njem, pred njima pa se ta ali oni poslanec muči z bolj ali manj pametnimi razlagami in stališči. Tudi kakšen dodatni šok doživite, če ga spremljate.
Je mogoče, da so koalicijski poslanci sprejemali zakone, ki so jih predlagali v opoziciji!? M. Han, gospodarski minister, je rekel: vseeno mi je, kdo je prvopodpisani, važno je, da je dobro za Slovence. Kako blagodejno! In seveda modro. Kdor nekoliko bolje pozna delo državnega zbora (DZ), ve, da pogosto po volitvah – kar precej mesecev DZ nima veliko dela, saj dolgo traja, da nova oblast lahko pripravi zakonodajo. Opozicijska SDS je pred koalicijo vložila kup zakonov. In modra koalicija? Zakaj pa bi se mučili, zakaj ne bi podprli kakšnega dobrega predloga!? Res pohvalno, sicer praviloma vsakokratna koalicija zavrne domala vse, kar opozicija predlaga, pa naj bo še tako dobro. Če ne predlagam jaz, ne more biti sprejeto!
Predsedniške volitve, pravijo nekateri, pa so, vsaj na nacionalni TV dolgočasne (Crnkovič, Večer). Najbrž res, a kaj sploh hočemo? Ko kandidati kričijo drug na drugega, si skačejo v besedo, malodane da se ne stepejo, pa smo ogorčeni. A nam manjka Z. Jelinčič? Še M. Kordiš se je povsem zresnil, svoje navdušenje nad Titom in Leninom tako resno zagovarja, da bo tiste, ki niso živeli prejšnjega sistema, lahko dokaj hitro prepričal.
G. Bezenšek? Da so mu grozili? Če bi A. Logarju, N. Pirc Musar, bi še verjela, a G. Bezenšku? In da bi zato odstopil? No, ja. Marsikdo od nas bi odstopil, če bi bil na repu javnomnenjskih raziskav … Zdel se mi je bolj razumen, bolj resen … A. Logar pa je tako globoko v predsedniški bitki, da ni podprl referendumov in se je celo pri glasovanju o spremembah družinskega zakonika vzdržal, medtem ko so vsi poslanci SDS in NSI glasovali proti spremembam. Ne vem, kako se bosta poslej gledala z Mahničem. Saj sta v isti stranki!?
Morda bodo kandidatom volivci vse verjeli, a dobro, da vsaj POP TV preverja, kaj govorijo, kaj je res in kaj ni. Večinoma pa pretiravajo in razlagajo, kaj bodo storili – kot da bodo koalicija v parlamentu – v eni osebi. Res, predsednik se lahko za marsikaj zavzame, a pristojnosti nima. Lahko pa kot moralna in politična avtoriteta daje zgled drugim delom politike; lahko pa zelo zaplete politično življenje države.
Na Hrvaškem npr. že dve leti niso mogli imenovati veleposlanikov. Predsednik Z. Milanović je v sporu s predsednikom vlade A. Plenkovićem in vladnih predlogov ne potrjuje. Štirideset jih čaka na imenovanje! Zadnjega veleposlanika (v Srbiji) so menda imenovali pred dvema letoma. Ja, predsednik lahko poveča politični šov v državi in postane druga, zunajparlamentarna opozicija. Upajmo, da bomo volili razumno in izvolili razumnega predsednika države.
Bilo bi pa krivično, če ne bi opazila, da se nacionalna TV, sicer še vedno sramežljivo, a vendarle, vrača k oddajam, ki jih je skorajda ukinila; jutranje novice so npr. spet dobile televizijsko podobo in kakšno minuto več. In da ne bo pomote – pred okrnitvijo so bile jutranje novice vsaj trikrat bolj gledane kot npr. večerna Panorama. Dodajo naj še oddaje v smislu Globusa, Točke preloma in Studia city, lahko tudi v alternativi z nekoliko bolj konservativno vsebino in takim voditeljem!