Za spominski park 11. septembra v New Yorku skrbi tudi Slovenka
13. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Med prostovoljci, ki v New Yorku skrbijo za spominski park za žrtve terorističnih napadov 11. septembra 2001, je že vse od začetka tudi Slovenka po rodu iz Bohinjske Bele Karmen Katz, ki je v torek sodelovala tudi na slovesnosti ob 12. obletnici napadov na ZDA. Povedala je, da je za družine umrlih spomin na tragedijo še vedno zelo živ.
"Pomoč po napadih na ZDA 11. septembra 2001 je bila praktično moja prva služba v Ameriki," je v pogovoru za STA dejala Katzova, ki samih napadov sicer ni doživela, ker je bila v Sloveniji, se je pa v ZDA vrnila takoj, ko so ponovno odprli zračni prostor.
Teroristi Al Kaide so pred 12 leti ugrabili štiri potniška letala in jih treščili v dvojčka Svetovnega trgovinskega centra (WTC) ter Pentagon, eno pa se je zrušilo na travnik v Pensilvaniji. To letalo naj bi bilo namenjeno napadu na kongresno palačo v Washingtonu. Največ od skupaj skoraj 3000 žrtev je bilo v New Yorku.
"Ko sem se vrnila, sem se takoj prijavila med prostovoljce. Med drugim sem delila hrano reševalcem in delavcem pri odstranjevanju ruševin," je dejal Katzova, ki od 11. septembra 2011, ko so odprli spominski park, pomaga sprejemati in usmerjati obiskovalce.
Kot je pojasnila, se je za to odločila, ker ji veliko pomeni, da lahko pomaga ljudem. "Takšna pač sem. Ko sem prvič prišla v ZDA, je bilo vse lepo. Bill Clinton je bil predsednik in služb ni primanjkovalo. Ko sem se po napadih vrnila v New York, sem nekako začutila, da moram pomagati," je dejala.
V torek je bila med desetimi izbranimi prostovoljci, ki so se lahko udeležili slovesnosti ob obletnici napadov. "Bilo je zelo ganljivo. Jokala sem skoraj od začetka do konca. Čeprav je od napadov preteklo že veliko let, so rane pri družinah umrlih še vedno odprte."
Tokratna slovesnost je bila namenjena predvsem družinam umrlih in za razliko od prejšnjih let ni bilo političnih nastopov. "Poleg mene so bili nekdanji župan Rudy Giuliani, sedanji župan Michael Bloomberg, guvernerja New Yorka in New Jerseyja, Andrew Cuomo in Chris Cristie, ampak so le poslušali branje imen žrtev."
S svojim prostovoljnim delom si je Katzova pred kratkim zaslužila tudi pot v Washington, kjer je z 20 kolegi obiskala spominski park za žrtve napada na Pentagon. Ameriška vojska je ob tem pripravila tudi slovesnost na pokopališču Arlington. Katzova je bila ena od štirih, ki so položili venec pred grobnico neznanemu junaku. Od Slovencev je ta čast doslej doletela le politike ali vojaške častnike.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke