Revija Reporter
Slovenija

Za nakupi Petrolovih delnic v zadnjih mesecih madžarski Mol

STA

22. jan. 2015 6:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sledi od drugega največjega lastnika Petrola, skritega za fiduciarnim računom pri praški banki Češkoslovenska Obchodni bank, vodijo do madžarske naftne družbe Mol, v današnji izdaji piše Dnevnik. Paket 12,8 odstotka delnic slovenskega energetskega podjetja naj bi bil tako že več mesecev v lasti bank in podjetij, povezanih z Molom.

V časniku se sklicujejo na podatke, ki so jih v zadnjih tednih pridobili v uredništvu. Ti naj bi nakazovali, da so z Molom povezani igralci skozi stranska vrata prišli do pomembnega lastniškega deleža v Petrolu, ki predstavlja veliko težo na skupščinah družbe.

V Dnevniku opozarjajo, da si je Mol pred leti na skoraj enak način pridobil tudi večinski delež v hrvaški Ini. Hrvaška država ima v Ini danes sicer 44,84-odstotni lastniški delež, Mol pa 49,08-odstotnega. Hrvaška vlada Molu očita, da je prevzel upravljanje družbe, čeprav nima večinskega lastništva, oba največja lastnika pa sta v stalnih nesoglasjih.

Mol si je po navedbah Dnevnika v boju s hrvaško državo za prevlado v Ini na veliko pomagal z delniškimi parkirišči, nekatera od teh pa naj bi imela zdaj v lasti tudi delnice Petrola.

Če se za operacijo nakupov Petrolovih delnic res skriva Mol, pa naj bi jo ta pripravljal že več let, saj se je skrivnostni lastnik, skrit za fiduciarnim računom pri omenjeni češki banki, po pisanju Dnevnika med lastniki Petrola pojavil že leta 2012.

A pravi vstop v lastništvo mu je uspel lani jeseni, ko je kupil večino od nekaj več kot 11 odstotkov delnic, ki so jih prodali Istrabenz, Gorenjska banka in Istrabenz. Po dostopnih podatkih naj bi večino delnic dejansko pridobili praška podružnica slovaške J & T Banke in britanska družba RP Capital UK.

Spremembe v lastništvu Petrola so nemir vnesle tudi na politični parket. Poslanska skupina ZaAB je novembra v DZ vložila predlog novele zakona o energetiki, ki bi v zakon vrnil določilo, po katerem bodo morali izvajalci gospodarske javne službe in druga podjetja v energetiki, v katerih ima država posredno ali neposredno pomemben vpliv, pridobiti soglasje vlade, preden bi potencialni vlagatelj pridobil kontrolni lastniški delež

Pozneje jim je določilo, s katerim naj bi preprečili "tihi prevzem Petrola in s tem novo tajkunsko zgodbo", v parlamentarni razpravi uspelo umestiti v novelo zakona o izvrševanju proračuna za 2014 in 2015.

Premier Miro Cerar je medtem decembra v DZ opozoril, da vprašanja sprememb v lastništvu Petrola ne gre obravnavati površno. Napovedal je, da bo vlada to problematiko pozorno spremljala in da se bo z njo spoprijela tudi prek strategije upravljanja državnih naložb, katere osnutek ima zdaj na mizi.