Po predlogu bi upokojenci že decembra prejeli božičnico, in sicer upokojenci s pokojnino do 650 evrov v višini 230 evrov, tisti s pokojnino med 650,01 in 780 evrov v višini 160 evrov, tisti s pokojnino od 780,01 do 920 evrov pa v višini 130 evrov. Pri pokojnini od 920,01 do 1110 evrov so določili božičnico v višini 105 evrov, pri pokojnini, višji od 1110 evrov, pa v višini 75 evrov.
Vlada predloga ni podprla, ker ne upošteva, da se v določenih primerih vsakoletni letni dodatek in s tem predlagana božičnica pri prejemnikih socialnih transferjev upošteva kot dohodek. Cenzus za denarno socialno pomoč je 485 evrov, za varstveni dodatek pa 228 evrov, skupaj torej 713 evrov. Tako bi se ravno pri tistih z najnižjimi pokojninami lahko zgodilo, da predlagana božičnica praktično ne bi imela nobenega učinka, je na seji DZ v torek dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija.
Poleg tega je vlada po njegovih besedah sredi pogajanj glede pokojninske reforme. Z Evropsko komisijo že potekajo, je dejal. Prav včeraj pa je izhodišča za reformo predstavila socialnim partnerjem.
Kot je dodal Feketija, je treba predloge za posege v pokojninski sistem po možnosti sprejemati v socialnem dialogu. In ne nazadnje - letni dodatek za upokojence je v osnovi namenjen njihovemu aktivnemu preživljanju prostega časa, je še povedal.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin, ki so sledila po Feketijevi predstavitvi vladnega stališča, so v SDS pojasnili, da bi bila višina božičnice odvisna od predloga vlade, ne bi pa mogla biti nižja od 50 odstotkov letnega dodatka. Upokojenci bi tako v istem letu prejeli tako letni dodatek kot božičnico. Za letošnje leto pa so že v predlogu določili znesek v višini 50 odstotkov letnega dodatka, saj je zakon o izvrševanju proračuna za letos že sprejet.
Po navedbah NSi, kjer so se strinjali s SDS, prejšnja vlada ni pozabila na starejše in je prejemnikom najnižjih pokojnin pomagala. Tako so prejeli denimo solidarnostni protikoronski dodatek. Glede na to so tokratnemu predlogu napovedali podporo.
Po drugi strani so v Svobodi predlog ocenili za populizem. Spraševali so se, zakaj predlagatelji niso božičnice uvedli, ko so sami vodili vlado. Ko so v opoziciji, so polni idej, medtem ko je takrat, ko so na oblasti, zgodba drugačna, so jim oporekali. Pri tem so našteli ukrepe v prid upokojencem, ki jih je kljub zahtevnim razmeram pripravila aktualna vlada.
V SD so zagotovili, da bi ob takšnih pogojih, kot so bili ob lanskoletnem izplačilu zimskega dodatka upokojencem v višini 40 odstotkov letnega dodatka, podobno izplačilo znova podprli. A tokratni predlog, ki ga razumejo kot parcialnega, bi bilo po njihovem mnenju najbolje obravnavati v okviru pokojninske reforme. V okoliščinah, v katerih so ga predlagatelji podali zdaj, pa se jim je zdel neprimeren za nadaljnjo obravnavo.
Podobnega mnenja so v Levici. Možnost za rešitve, ki pa morajo biti sistemske, bo pri oblikovanju pokojninske reforme, so dejali. Takrat bo po njihovih besedah mogoče najti način za to, da sistem ne bo več proizvajal revščine.
Z božičnico za upokojence ne bo nič: zato so poslanci glasovali proti
20. jun. 2024 6:26 Osveženo: 6:29 / 20. 6. 2024
Predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi so v SDS želeli za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka, je končal zakonodajno pot. Na seji DZ je 42 poslancev nasprotovalo predlogu sprememb, medtem ko jih je 28 glasovalo, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke