Revija Reporter
Slovenija

Vsaj v delu strank podpora čimprejšnjim predčasnim volitvam

STA

1. maj. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za čimprejšnje predčasne volitve so se po pozivu premierke Alenke Bratušek, naj se opredelijo do tega vprašanja, za zdaj zavzeli v SD in NSi. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je napovedal, da v špekulacijah, kdaj bi bile predčasne volitve, ne bodo sodelovali. V DL se zavzemajo za čim zgodnejši datum volitev, po možnosti že v juniju letos.

Bratuškova je predsednikom parlamentarnih strank in vodjem poslanskih skupin včeraj poslala pismo, v katerem jih poziva, naj se opredelijo glede možnosti za čimprejšnje predčasne volitve. "Če želimo skrajšati roke, povezane z njimi, potrebujemo skupno zavezo, da ne bomo iskali novih mandatarjev za sestavo vlade," je med drugim zapisala.

V DL menijo, da je treba politično krizo čim hitreje končati, to pa je mogoče le z volitvami. Poslanska skupina DL se je za skrajšanje rokov do razpisa volitev pripravljena odpovedati ustavni možnosti predlaganja mandatarja, je predsednik te stranke navedel v pismu predsednici vlade.

V DL tudi obžalujejo, da je prišlo do dogodkov, ki nasprotujejo sklenjenim zavezam in ki so spodkopali koalicijsko pogodbo ter onemogočili nadaljnje delovanje vlade.

"Slovenija v čim krajšem času potrebuje operativno vlado, ki bo pogumno izvajala konsolidacijo javnih financ, umik države iz gospodarstva, potrebne reforme v prid konkurenčnosti gospodarstva in izboljšanja zdravstvenega sistema ter poskrbela za to, da bodo organi pregona še naprej delovali profesionalno, učinkovito in neodvisno," je še navedel prvak DL.

Vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj je sicer za STA dejal, da premierkinega pisma še nima, stališče DL pa bodo posredovali v ponedeljek, ko se bo sestal izvršilni odbor.

"V SD smo za takojšnje volitve brez improvizacij in eksperimetiranja. Mandatarja zato ne bomo iskali niti podprli drugega predloga," je v odzivu na premierkin poziv zapisal predsednik SD Igor Lukšič.

Vodja strankine poslanske skupine Matjaž Han pritrjuje, da so prepričani, da so v tem trenutku edino državljanke in državljani pooblaščeni, da odločijo, komu bodo zaupali prihodnji mandat v DZ in posledično v vladi.

Tudi v NSi so pojasnili, da so za čimprejšnje predčasne volitve, saj se glede na ekonomsko situacijo politična kriza ne sme nadaljevati.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin je v izjavi novinarjem zatrdil, da NSi v tem sklicu DZ ne bo podprla nobenega kandidata za novega mandatarja niti ne bo sama predlagala kogarkoli. Po Toninovem mnenju je nujno, da pride čim prej do predčasnih volitev, saj je vsak dan, ki ga izgubijo, izgubljen dan za Slovenijo.

Medtem je vodja poslancev SDS na včerajšnji novinarski konferenci dejal, da SDS ne daje nobenih zavez nikomur in da so odločitve v rokah Bratuškove. SDS in njeni poslanci pa se bodo odločali v skladu z razmerami in takrat, ko bo to potrebno.

Sicer pa je Tanko ugotavljal, da smo v situaciji, ko del političnega prostora hiti s predčasnimi volitvami in računa celo na volitve v začetku julija. Cilj tega pa je po njegovih besedah tudi ta, da se kar najbolj omeji možnosti, da bi Janez Janša v tem času uspel z izrednimi pravnimi sredstvi v zadevi Patria in da se prepreči Janši in SDS, da bi na volitvah premočno zmagala.

V SLS pa so nad dopisom Bratuškove presenečeni, saj po njihovi oceni premierka odgovornost za politični položaj očitno želi prevaliti na vse druge stranke, kar pa je nerazumljivo. "Premierka naj raje ostane načelna in sledi svojim obljubam ter odstopi s položaja, skupaj s koalicijskimi partnerji, ki so obljubljali podobno," so navedli v SLS.

Šele zatem bodo, kot pravijo, lahko stekli zakonsko predvideni roki v zvezi s predčasnimi volitvami, škarje in platno, kako do njih, pa sta za zdaj še vedno v rokah premierke. "Vse do takrat pa je pozivanje drugih strank k odgovornemu ravnanju in hkratno vztrajanje na položaju predsednice vlade 'na rezervo' podcenjujoče in skrajno neresno," so ostri v SLS.