Revija Reporter
Slovenija

Vlada Marjana Šarca naj bi bila danes potrjena

STA

13. sep. 2018 5:55 Osveženo: 7:10 / 13. 9. 2018

Deli na:

Marjan Šarec ob izvolitvi za predsednika vlade

Bobo

Poslanci bodo danes potrjevali ministrsko ekipo vlade Marjana Šarca. S tem bo Slovenija po skoraj pol leta predvidoma dobila vlado s polnimi pooblastili, ki bo 13. v samostojni Sloveniji. Novoizvoljena vladna ekipa se bo najverjetneje še danes sešla na prvi seji vlade, premier Šarec pa bo prevzel posle od svojega predhodnika Mira Cerarja.

Za izvolitev 16-članske ministrske ekipe v DZ je potrebna podpora večine navzočih poslancev, ki bodo na javnem glasovanju odločali o listi kandidatov v celoti. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če sta imenovani več kot dve tretjini ministrov, pri čemer se ne vštevajo ministri brez resorja.

Vladno koalicijo bodo sestavljale stranke LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, ki v DZ skupaj štejejo 43 poslancev. Ker pa dogovor, ki so ga koalicijske stranke sklenile z Levico, predvideva, da njeni poslanci ministrskim kandidatom ne bodo nasprotovali, ob današnjem glasovanju večjih presenečenj ni pričakovati.

V Levici sicer še niso napovedali, kako bodo ravnali ob današnjem glasovanju, glede na njihove večkrat izražene pomisleke do nekaterih kandidatov pa je pričakovati, da se bodo glasovanja vzdržali.

Po izvolitvi bodo ministri nove vlade pred DZ zaprisegli in se predvidoma še danes sestali na prvi seji vlade, ki bo, glede na prakso, predvidoma namenjena tudi najpomembnejšim kadrovskim vprašanjem, med drugim imenovanju državnih sekretarjev. Še pred vladno sejo bo premier Marjan Šarec prevzel posle od svojega predhodnika Mira Cerarja. Ta se je v torek za sodelovanje posebej zahvalil vsem zaposlenim v državni upravi in celotnem javnem sektorju.

Primopredaje na posameznih ministrstvih bodo potekale v petek. Nova vladna ekipa bo tako kot dosedanja štela 16 ministrov, dva bosta brez resorja. Po štirje ministri prihajajo iz kvote koalicijskih strank LMŠ in SMC, po trije so bili izvoljeni na predlog SD in SAB, dva pa so predlagali v DeSUS.

Med ministrskimi kandidati sta dva z izkušnjami na mestu predsednika vlade, še štirje so v dosedanjem ali preteklih mandatih že opravljali ministrsko funkcijo, trije pa so v vladah delovali kot državni sekretarji. Med kandidati so štiri ženske, pet kandidatov pa ima v aktualnem sklicu DZ funkcijo poslanca.

V vladi bodo sodelovali tudi vsi predsedniki koalicijskih strank z izjemo predsednika SD Dejana Židana, ki je bil že izvoljen za predsednika DZ.

Peterica strank se je s koalicijsko pogodbo med drugim zavezala, da bo spoštovala načela pravne države in medgeneracijske soodvisnosti. Predstavniki koalicije so večkrat izpostavili tudi zavzemanje za višjo stopnjo politične kulture in ravni komuniciranja, med največje prioritete pa so uvrstili ureditev razmer v zdravstvu.