Revija Reporter
Slovenija

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali pomemben dokument

STA

17. jul. 2024 11:25 Osveženo: 11:30 / 17. 7. 2024

Deli na:

Podpis dokumenta o usklajenosti prenove plačnega sistema v javnem sektorju med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja.

Sašo Radej

Ministra Klemen Boštjančič in Franc Props ter vodji pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek so danes podpisali dokument, s katerim so potrdili pregled zadev, ki so jih v pogajanjih uskladili doslej. Ob podpisu so dokument, ki sicer ni zavezujoč, ocenili kot dobro popotnico za nadaljevanje pogajanj.

Dokument vključuje pregled stanja usklajenosti v pogajanjih o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Zadnji sestanek na krovni ravni pred poletnimi dopusti je potekal prejšnji teden, po njem pa so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja sporočili, da so se uskladili o nekaterih bistvenih elementih, pri čemer o dogovorjenih rešitvah konkretneje niso želeli govoriti.

Ob današnjem podpisu dokumenta je Štrukelj kot morda najbolj ključen element, o katerem so se dogovorili, izpostavil prehod iz sedanjega v nov plačni sistem. Ta je po njegovih besedah zdaj "na nek način verificiran" in med pogajalci obstaja soglasje, kako ga bodo izpeljali.

Kot je povedal vodja vladnih pogajalcev, finančni minister Klemen Boštjančič, je dogovorjeno, da se bo implementacija novega plačnega sistema začela 1. januarja prihodnje leto in bo zaključena 1. januarja 2028. Hkrati je predvideno, na kakšen način se bodo plače uskladile v vmesnem obdobju.

Po njegovih besedah so se dogovorili tudi, kako se bo upoštevala inflacija v tem vmesnem obdobju in tudi zatem. Pri tem je Boštjančič poudaril, da ob vstopu v nov sistem noben javni uslužbenec ne bo imel osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne, kot so se dogovorili v zadnjih 14 dneh, pa bo tako tudi vnaprej.

"Dogovorjeno je, da se bodo vsaka štiri leta preverjali učinki določbe, ki se nanašajo na to minimalno plačo, in da se po potrebi izvedejo pogajanja, v katerih se dogovori ustrezno razmerje med minimalno plačo in vrednostjo prvega plačnega razred razreda ter plačno lestvico," je pojasnil minister.

Po njegovih besedah pa so se uspeli na splošni ravni dogovoriti tudi glede kriterijev za letni dopust v javnem sektorju, a se bo še treba dogovoriti glede specifik pri dopustih po posameznih plačnih stebrih.

Pogajanja po t. i. plačnih stebrih, kjer se v prvi vrsti usklajujejo o novih uvrstitvah posameznih delovnih mest, se bodo sicer predvidoma nadaljevala v zadnjem tednu avgusta. Še odprta vprašanja so sicer po navedbah pogajalcev tudi pri predlogu novega zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju in kolektivni pogodbi za javni sektor.

Da jim pogajanj ne bo uspelo končati do poletnih dopustov, kar je bil sicer prvotni cilj, je bilo sicer jasno že dlje časa. A so se na vladni in sindikalni strani strinjali, da se morajo, če želijo, da bi nov plačni sistem stopil v veljavo s 1. januarjem 2025, pred dopusti poskusiti dogovoriti o ključnih točkah oz. narediti največ, kar lahko.

Kot je danes pojasnil Štrukelj, sicer ne gre za formalen dokument, ki bi zavezoval sindikate ali vlado, je pa izjemno pomemben za pogajalce, "da gremo na nek način s to inventuro, kaj smo se dogovorili in kaj se moramo še dogovoriti, naprej v pogajanja". Po njegovih besedah s Počivavškom kot vodji sindikalnih pogajalskih skupin na nek način danes s parafiranjem dogovora pritrjujeta temu, kar so se doslej dogovorili, sam dogovor pa bodo na koncu podpisovali reprezentativni sindikati.

"Parafa današnjega dogovora seveda ni zaključek pogajanj, to ni končen dogovor. Gre za nek pregled stanja usklajenosti na današnji dan, kljub temu pa kaže na to, da smo v vsej tej kompleksnosti zadev pogajalci uspeli zbližati stališča, zbližati predloge in nekatere zadeve tudi uskladiti," je poudaril Počivavšek. Dodal je, da bi, če bi ga nekdo pred 14 dnevi vprašal, ali je optimističen, da lahko jeseni pridejo do zaključka teh pogajanja, verjetno odgovoril drugače kot danes.

Strinjal se je z ministrom Boštjančičem, da gre za dobro popotnico za jesenski del pogajanj. Boštjančič je pojasnil, da upajo, da bodo tega sklenili v prvi polovici septembra. Na novinarsko vprašanje, ali je denar za plačno reformo - ta naj bi bila vredna 1,4 milijarde evrov - zagotovljen, pa je dogovoril, da bi bilo neresno pričakovati, da se finančni minister pogaja in vodi pogajalsko skupino brez neprestanega izračuna učinkov na javnofinančno blagajno. Prav zaradi teh omejitev so pogajanja tako kompleksna in trajajo tako dolgo, je dodal.