državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

marjetka in rudi Njena.si

Poroka na prvi pogled: Rudi in Marjetka, ko ju ...

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Virant: Jankovićevo ščuvanje nas pelje v banana republiko

Deli na:
Virant: Jankovićevo ščuvanje nas pelje v banana republiko

Foto: Bobo

Povišanja davka na dodano vrednost ne bo, saj mu DL nasprotuje in tudi v DZ ta davek ne bi dobil podpore, je po današnji seji vlade za medije povedal predsednik DL Gregor Virant. Rešitve bo tako treba iskati na odhodkovni strani; po Virantovi oceni je v javnem sektorju "še dovolj možnosti za prihranke".

Virant je pojasnil, da je s smerjo razprave o zapolnitvi proračunske luknje, ki je nastala zaradi razveljavitve nepremičninskega davka, "zelo zadovoljen". Da povišanja davka na dodano vrednost ne bo, je po njegovih besedah zdaj že realnost.

Po oceni Viranta se tudi premierka Alenka Bratušek zaveda vprašljivosti dviga DDV, zato meni, da bodo prihodnji ukrepi usmerjeni v iskanje denarja "tam, kjer je", torej na odhodkovni strani. "Verjemite, v ožjem in širšem javnem sektorju je še dovolj možnosti za prihranke," je poudaril Virant. Bo pa po njegovi oceni tudi te ukrepe mogoče izvesti tako, da "posegi v pravice ne bodo potrebni; niti v pravice javnih uslužbencev niti v pravice upokojencev".

O konkretnih alternativnih rešitvah Virant še ni govoril, saj je po njegovih besedah zdaj na potezi minister za finance Uroš Čufer. "Mislim, da bomo lahko našli soglasje okoli njih," je pojasnil. Kot je še napovedal, se bo v naslednjih dneh koalicija še enkrat sešla, rešitev pa naj bi našli v tednu ali desetih dneh.

Koalicijske stranke doslej niso našle skupnega jezika glede nadomestitve izpada proračunskih prihodkov, ki je nastal zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine na ustavnem sodišču. Finančni minister Čufer je sprva ocenil, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dodatnih varčevalnih ukrepov. A v DL so takoj izrazili nasprotovanje dvigu DDV, v DeSUS pa posegom v pokojnine.


Ob vprašanju davkov pa koalicijo v petek čaka še ena preizkušnja: interpelacija zoper notranjega ministra. Virant je po današnji seji vlade ponovno zatrdil, da je interpelacija "popolnoma brez vsebine". "Pričakujem veliko blatenja s strani opozicije, sam sem pa prepričan, da ministrstvo dela dobro in da je vse v redu," je pojasnil.

Ob tem je izrazil začudenje nad ravnanjem ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki naj bi poslance PS na sredinem sestanku prepričeval, naj glasovanje o interpelaciji obstruirajo ali pa se ga vzdržijo. "Izjemno nenavadna situacija je, da osumljenec v predkazenskem postopku, človek, zoper katerega je NPU vložil ovadbo, ščuva poslance, naj zrušijo notranjega ministra," je dejal Virant. Po njegovi oceni je to nenavadna praksa, ki skoraj vodi v smer "banana republike".

Če bi se zaradi neenotnosti v PS zgodilo, da predlagatelji sicer ne bi zbrali absolutne večine glasov za interpelacijo Viranta, bi pa kljub temu večina poslancev glasovala zanjo, bi bilo to po besedah Viranta "zelo čudno sporočilo". Razumel pa bi ga kot posledico notranjih težav, ki jih mora PS rešiti sama.

Notranji minister se je v izjavi za medije dotaknil tudi preiskave s področja gospodarske kriminalitete in korupcije, ki jo danes izvaja Nacionalni preiskovalni urad in v okviru katere naj bi bil med petimi osumljenci, ki so jim odvzeli prostost, tudi prvi mož UKC Ljubljana Simon Vrhunec.

Virant je poudaril, da gre za hišne preiskave, ki se niso zgodile z danes na jutri. Za NPU in policijo je namreč preiskovanje korupcije v zdravstvu po besedah Viranta visoka prioriteta že dolgo časa. "To, kar se danes dogaja, je plod dlje časa trajajočega dela," je še povedal minister.