Revija Reporter
Slovenija

V NSi čakajo na končne rezultate in menijo, da bodo povečali število poslancev v DZ

STA

3. jun. 2018 20:17 Osveženo: 20:47 / 03. 6. 2018

Deli na:

Glavni tajnik NSi Robert Ilc je izpostavil, da vzporedne volitve niso končen rezultat in da bodo z oceno počakali na vse preštete glasove. Tudi če bi pri tem rezultatu ostalo, Ilc ocenjuje, da bo tudi manjši odstotek prinesel bistveno več poslanskih mest. Vzporedne volitve namreč NSi kažejo 6,6 odstotno podporo in 7 poslanskih sedežev v parlamentu.

Ilc je pojasnil, da na koncu šteje, koliko mest v parlamentu bodo v stranki dosegli. "Glede na to, koliko strank je po vzporednih volitvah blizu parlamentarnega praga, bo tudi manjši odstotek prinesel bistveno več poslanskih mest."

Prve rezultate so v NSi pričakali na sedežu stranke v Ljubljani. Ob obloženih mizah in v nestrpnem razpoloženju so podporniki stranke napolnili prostore, a vodstva in vidnejših članov stranke nekaj minut pred prvimi razglasitvami rezultatov vzporednih volitev ni bilo med njimi. Glavni tajnik stranke Robert Ilc ter aktualna poslanca Iva Dimic in Jernej Vrtovec so se podpornikom vseh generacij z opaznim optimizmom pridružili kmalu po 19. uri.

Ilc je ponovil, da bodo z ocenami in čustvi ob rezultatu stranke počakali na uradne rezultate, v štabu pa ne vlada razočaranje, pač pa nestrpnost in malce živčnosti ob pričakovanju preštetih glasov, je še opozoril Ilc. Na prva vprašanja o odstopu predsednika Mateja Tonina, ki je obljubljal rezultat čez 10 odstotkov, Ilc pravi, da bo o tem spregovoril sam Tonin.

Glede na do sedaj znano volilno udeležbo, ki bo kot kaže podobna tisti pred štirimi leti, je Ilc povedal, da si vsaka stranka želi, da bi bila volilna udeležba čim večja. Izrazil je upanje, da se bodo te številke do konca štetja glasov še precej dvignile. Naloga vse slovenske politike pa bo, da ponovno premisli, kje so napake in zakaj ljudje ne pridejo na volišča ter da na novih volitvah to popravi, je dodal Ilc.

Na vprašanje, kaj tak rezultat pomeni za sestavljanje nove vlade, je Ilc dejal, da "predvsem število strank, uvrščenih v parlament, pomeni precej razdrobljen politični prostor in s tem verjetno povezane težave s sestavljanjem nove vlade".

Ponovil je, da bi se pri sestavi koalicije NSi pogovarjala z vsemi. "Počakajmo na končne številke, potem pa se začne volilni ponedeljek in matematika," je še dodal tajnik NSi.

NSi je doslej največji uspeh zabeležila leta 2004, ko je z 9,09-odstotno podporo zasedla devet sedežev v parlamentu. Že na naslednjih volitvah leta 2008 je zaradi prenizke podpore (3,4 odstotka) ostala pod parlamentarnim pragom, a se ji je leta 2011 s 4,88-odstotno podporo in štirimi poslanci uspelo vrniti v parlament. Na predčasnih parlamentarnih volitvah leta 2014 je s 5,6 odstotno podporo za en poslanski mandat izboljšala rezultat prejšnjih volitev.