Revija Reporter
Slovenija

V neurju ponekod rekordne količine padavin, izredne razmere na Škofjeloškem

STA

22. okt. 2014 8:37 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Večji del države so ponoči zajele močne nevihte z nalivi in vetrom. Zaradi velike količine padavin je najbolj prizadeta osrednja Slovenija, od Ljubljane do Polhograjskega hribovja ter na Gorenjskem. V vzhodnem delu države je težave povzročal predvsem močan veter. Posledice neurja odpravljajo tudi na Goriškem, Tolminskem in Idrijsko-Cerkljanskem.

Količina padavin je bila največja na območju osrednje Slovenije, torej Ljubljane z okolico in na območju Škofjeloško-Polhograjskega in Cerkljanskega hribovja. Po podatki agencije za okolje je na tem območju padlo med 100 in tudi čez 200 litrov na kvadratni meter, kar je več kot običajno pade v enem mesecu. Sora je ponoči v manj kot treh urah hudega naliva narasla kar za tri metre.

Narasla Selška in Poljanska Sora ter manjši vodotok so poplavili številne objekte. Zaradi poplavljenih cestišč in zemeljskih plazov so še vedno zaprte nekatere ceste. Potem ko so zjutraj omogočili dostop po cesti iz smeri Logatca in tekom dopoldneva še iz škofjeloški smeri, Žiri niso več odrezane od sveta, še vedno pa so brez povezav posamezni kraji v dolini. Tako je povsem odrezana dolina Hrastnice, saj je cesto odneslo.

Zaradi neprevoznosti cest je odpadel pouk v Osnovni šoli Gorenja vas, v vasi Lučine in v Osnovni šoli Poljane. So pa bile šole vseeno odprte za tiste otroke, ki bi kljub vsemu prišli. Koliko objektov je poplavilo, še ni jasno, je pa v centru Žirov zalilo številne hiše in poslovne stavbe. K sreči narasle vode niso terjale smrtnih žrtev, so pa ponoči v Žireh eno osebo rešili iz vode in v Žirovskem Vrhu preselili petčlansko družino.

Zaledne vode so ponoči poplavile tudi praktično cel ljubljanski Podutik in se zjutraj preko Brda, Vrhovcev, Dolgega mostu pomaknile na območje Viča. Na nekaterih ulicah prestolnice je bilo tudi do 50 centimetrov vode, zato so bile zaprte nekatere ceste, tudi ena največjih vpadnic v Ljubljano, Tržaška cesta.

Zaradi nočnih nalivov in visoke podtalnice je voda vdrla v ljubljanske vrtce Najdihojca, Viški gaj, Mladi rod in Črnuče. Na Vrhovcih je večini zalilo kleti, na Viču je zalit del blokov ob Viški cesti. Zaprto je bilo tudi upravno sodišče, odpadla so tudi nekatera predavanja na biotehniški fakulteti.

Po besedah načelnika oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na Mestni občini Ljubljana Roberta Kusa voda povsod že odteka. Zdaj bo sledilo črpanje vode iz kleti in čiščenje, pri čemer bo pomagala tudi vojska, nato pa popis škode. Trenutno je na terenu okoli 600 gasilcev in dežurnih služb komunalnih podjetij.

Tudi na Goriškem, Tolminskem in Idrijsko-Cerkljanskem so narasle vode ponoči ogrožale več stanovanjskih objektov, meteorne vode so zalile več kletnih prostorov. Nekaj dela so ponoči imeli tudi gasilci na Celjskem in Zasavju.

V vzhodnem delu države je težave predstavljal predvsem veter, ki je rušil drevesa in odkril nekaj objektov. Sunki vetra so v večjem delu Slovenije dosegli med 60 in 80 kilometrov na uro, na Obali pa je tramontana zapihala do 90 kilometrov na uro. Prišlo je tudi do visokega valovanja morja.

Zaradi udarov strel, podrtih dreves in poplavljene opreme je bilo kar nekaj težav tudi pri oskrbi z električno energijo. Na območju Elektra Maribor je bilo ponoči okrog 3. ure brez električne energije 17.000 odjemalcev. Motnje pri oskrbi z elektriko so bile tudi drugod.

Večino okvar so delavci elektro podjetij že odpravili, ponekod pa so še vedno na terenu in odpravljajo napake. Pozno dopoldne je bilo brez elektrike še vedno nekaj tisoč odjemalcev. V telekomunikacijskih povezavah pa zaradi ujme ni bilo večjih težav.

Stanje po državi zaradi poplav se umirja. Kot je pred sejo vlade dejal obrambni minister Janko Veber. Kot je pojasnil, ministrstvo o tem obveščajo župani s terena. Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen pa je pojasnila, da bodo šle na teren ekipe za urejanje vodotokov.

Vremenoslovci predvidevajo, da se bo vreme v prihodnje umirilo in večjih posebnosti ne pričakujejo. V četrtek se bo spet pooblačilo, vendar večjih količin padavin ne pričakujejo. Opozarjajo pa, da četrtka popoldne do petka dopoldne lahko sunki severnega vetra ponekod v severni in vzhodni Sloveniji presežejo hitrost 70 km na uro.

Sicer pa je ponoči v višjih legah snežilo. Snežna meja je bila pri okoli 900 metrih nadmorske višine. Nevihte s sodro pa so pobelile tudi nekatere kraje na Notranjskem.