Revija Reporter
Slovenija

V letu 2011 skoraj podvojitev števila spletnih goljufij in kraje identitete

STA

7. feb. 2012 9:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenski nacionalni center za posredovanje pri omrežnih incidentih (SI-CERT) je v letu 2011 zabeležil 261 prijav spletnih goljufij in kraje identitete, kar je 92 odstotkov več kot v letu 2010. To so ob dnevu varne rabe interneta med drugim sporočili iz omenjenega centra, v katerem si prizadevajo za dvig osveščenosti glede varne rabe interneta.  

V lanskem letu je zaživel nacionalni program osveščanja o informacijski varnosti - Varni na internetu, ki z izobraževalnim portalom www.varninainternetu.si skuša dvigniti zavedanje o spletnih nevarnostih. Program izvaja SI-CERT in po besedah vodje programa Jasmine Mešić, so z odzivi zadovoljni.

"Na portalu smo vzpostavili tudi spletni obrazec, preko katerega lahko oškodovanci prijavijo omrežni incident - vdor, goljufija, kraja identitete. Gre za nacionalno prijavno točko, prvo tovrstno v Sloveniji. Pomagamo in svetujemo strokovno usposobljeni sodelavci SI-CERT, naše znanje je na voljo vsem spletnim uporabnikom in povsem zastonj," je dejala.

SI-CERT ob letošnjem dnevu varne rabe interneta sicer navaja, da je ta dan v osnovi namenjen predvsem promociji varne in odgovorne rabe novih tehnologij med mladimi, vendar da pa je potrebno nameniti pozornost tudi odraslim uporabnikom spleta, ki v vse večji meri uporabljajo spletne trgovine in storitve e-bančništva, kar odpira vrata vedno novim zlorabam.

Zato je SI-CERT letos ob dnevu varne rabe interneta širšo spletno skupnost oz. pomembne deležnike na področju spletnega bančništva in trgovin pozval k skupni akciji osveščanja o varni rabi interneta. Odzvala se je večina slovenskih bank, ponudniki internetnih storitev, spletna oglasnika in tudi najbolj obiskan slovenski iskalnik Najdi.si.

Poleg tega so v okviru programa Varni na internetu pripravili interaktivni spletni vprašalnik Si spletni detektiv?, ki opozarja na skrite grožnje. Vprašalnik je zasnovan tako, da spletnim uporabnikom razkriva znake za alarm oz. poda ključne namige, ki so jim lahko v pomoč pri prepoznavanju tveganj.

V SI-CERT ob vsem tem pojasnjujejo, da je ustrezna protivirusna zaščita zelo pomembna, vendar pa ta uporabnika nikakor ne bo v celoti zaščitila pred spletnimi nevarnostmi. Za najboljšo rešitev se še vedno izkaže preudarno spletno vedenje, dodajajo.

"Vaše geslo je kot zobna ščetka, redno ga menjajte in nikomur ne posojajte. Poskrbite, da ne uporabljate istega gesla za vse spletne storitve - elektronska pošta, Facebook, spletno bančništvo, druge spletne storitve," so zapisali.

Uporabniki naj tudi poskrbijo za protivirusno zaščito, redno posodabljajo operacijski sistem, brskalnik in tudi vse njegove komponente (npr. PDF-prikazovalnik, Flash, QuickTime, RealPlayer, VLC-predvajalnik). Če uporabljajo storitve spletnega bančništva, pa naj digitalni certifikat shranijo na zunanjo napravo in ne na disk osebnega računalnika.

SI-CERT še svetuje, naj kupljenih predmetov ali storitev na spletu ne plačujejo prek sistemov Western Union ali MoneyGram. Sistema sta namenjena hitremu nakazilu gotovine posameznikom in ju zaradi problemov izsledljivosti s pridom uporabljajo spletni goljufi.