Revija Reporter
Slovenija

Türkov urad se brani: Stroške smo v tem mandatu zmanjšali za 40 odstotkov

STA

19. jul. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V uradu predsednika republike na navedbe predsedniškega kandidata Milana Zvera, da je bila najvišja poraba sredstev urada leta 2008, v času predsednika Danila Türka, odgovarjajo, da so se skupni stroški delovanja urada v tem mandatu znižali za okoli 40 odstotkov. Stroški leta 2008 pa so bili višji tudi na račun predsedovanja EU, poudarjajo v uradu.

Skupni stroški delovanja urada so se v tem mandatu predsednika republike znižali za okoli 40 odstotkov, če primerjamo porabo v letu 2008 in porabo, ki je predvidena do konca letošnjega leta, navajajo v uradu predsednika republike. S tem je proračun po njihovih navedbah že zmanjšan na raven iz let 2002 in 2003. Glede na odobrena sredstva pa je urad v tem mandatu prihranil okrog dva milijona evrov, so zapisali v odzivu na včerajšnje besede Milana Zvera.

Ob tem v uradu pojasnjujejo, da so bili stroški leta 2008 nekoliko višji tudi na račun predsedovanja EU, ko je imel predsednik republike določene obveznosti iz tega naslova. Poznejši stroški so se znižali tako pri materialnih stroških, kamor se štejejo tudi potni stroški, sredstva za reprezentanco, odlikovanja, sredstva za delovanje infrastrukture urada, kot tudi pri investicijah in investicijskem vzdrževanju, so zapisali.

Ob tem poudarjajo, da so z vsakim rebalansom proračuna skušali doseči še dodatne prihranke, tako jim je letno uspelo prihraniti med osem in 12 odstotkov sredstev. Znižanje in varčevanje se tako odraža na vzdrževanju objekta, zagotavljanju sodobne informacijske in komunikacijske podpore, številu mednarodnih aktivnosti v tujini in doma, dinamiki podeljevanja odlikovanj in številu protokolarnih dogodkov.

Sicer pa je po njihovih navedbah proračun urada predsednika republike za letošnje leto za skoraj 19 odstotkov nižji od proračuna za leto 2011, tako da je bilo temu treba prilagoditi tudi delovanje predsednika republike in urada. Največja proračunska postavka so plače zaposlenih (65 odstotkov proračuna), sledijo fiksni materialni stroški (18 odstotkov), preostanek (okoli 15 odstotkov) pa je namenjen delovanju predsednika republike ter investicijam (dva odstotka).

Hkrati napovedujejo, da bodo tudi v okviru odobrenih sredstev do konca leta skušali najti način, da bi privarčevali javna sredstva. Kljub temu pa brez znatnega posega v izvajanje funkcije predsednika ter brez večjega odpuščanja zaposlenih v uradu ni več mogoče bistveno bolj racionalizirati poslovanja urada, so še zapisali.

Kandidat SDS in NSi na jesenskih predsedniških volitvah Milan Zver je namreč na včerajšnji novinarski konferenci izrazil prepričanje, da bi se dalo pri stroških za delovanje urada predsednika republike prihraniti in da je urad to v času krize tudi dolžan storiti.