Revija Reporter
Slovenija

Udbovski posli v novi preobleki: Zamejci so (spet) pred ekonomskim zlomom

Jože Biščak

16. mar. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenska manjšina v Italiji je očitno pred novim zlomom. Ne samo da se je spor med katoliško usmerjenim Svetom slovenskih organizacij (SSO) in levo usmerjeno Slovensko kulturno-gospodarsko zvezo (SKGZ) glede načina volitev manjšinskega zastopnika v italijanski parlament zaostril, pred zlomom je tudi največja zamejska gospodarska organizacija KB 1909, ki je pod vplivom SKGZ. »Spet bomo krivi in bomo plačali vsi zamejci,« pravijo nekateri v SSO. In še: »To je Safti v novi preobleki.«

Safti je bila nekdaj finančna družba zamejcev v Italiji. Po 2. svetovni vojni je nadzor prevzela Udba, ki je po povezanih podjetjih prala denar in najbrž tudi posredno financirala umore socialistični državi nenaklonjenih emigrantov. Podjetje, ki je bilo uradno pod SKGZ, je ugasnilo pred nekaj več kot poldrugim desetletjem, ko je po izrednem nadzoru in ukrepih italijanske finančne policije propadla tudi Tržaška kreditna banka (TKB). Zamejcem je takrat ostala le še goriška Kmečka banka (KB), ki je imela stoletno tradicijo, roko pa je nadnjo držala prav tako SKGZ. Toda ne za dolgo. Leta 2001 se je ločila na dva dela. Bančni del je kupila Čedadska banka (Banca popolare di Cividale), finančno-naložbeni del pa je prevzela družba KB 1909. Začela je z desetimi milijoni evrov kapitala: štiri milijone je pomenila nepremičnina, v kateri je KB Center v Gorici, šest milijonov evrov je bilo likvidnih sredstev.

Že od začetka njenega delovanja so se pojavljali namigi, da so v ozadju Saftijevi ljudje. Šef KB 1909 je Boris Peric, nekoč direktor družbe Proinvest, ki je spadala v omrežje Saftija. Darija Cupina, ki je bil prvi človek Saftija, naši viri pogosto videvajo v ozki ulici Via Malta v Gorici, kjer ima sedež KB 1909. Ideološko je naklonjena levici, ki je bila po Saftiju in SKGZ povezana s starimi jugoslovanskimi političnimi in gospodarskimi strukturami. Prav SKGZ je pred leti podelila častno priznanje Dariju Cupini, enemu od najbolj odgovornih za gospodarski zlom manjšine v devetdesetih letih. Takrat je to med manjšino sprožilo zelo negativne odzive. KB 1909 ima identično naložbeno strukturo, kot jo je imel Safti: farmacevtska, živilska, tehnološka, nepremičninska in založniška podjetja. Vzporednic med KB 1909 in Saftijem je še več, vendar jih je Boris Peric, ki nam do konca redakcije ni poslal odgovorov na naša vprašanja, večkrat zanikal, češ da družba KB 1909 nikakor ni povezana z nekdanjim Saftijem in da gre za neupravičena namigovanja.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.