Türk ponuja Marka Voljča kot mandatarja
18. jan. 2012 12:44 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Potrjeno, predsednik države Danilo Türk parlamentarnim strankam v razmislek predlaga Marka Voljča kot mandatarja nove vlade. Uradno ga še ni predlagal. Slovenija potrebuje kredibilnega mandatarja, pravi, in Voljč se mu zdi primerja osebnost. Zoran Janković naj bi Türku dejal, da bi v primeru Voljčeve kandidature sam odstopil od svoje kandidature.
Novi kandidat je izziv pripravljen sprejeti pod pogojem, da bi se zgodila široka podpora med parlamentarnimi strankami. Türk bo zato začel nov krog pogovorov s strankami, ki jim bo predstavil možnost, da Voljč postane mandatar. Pobuda za novega kandidata je bila njegova, pravi predsednik, predlagala ga ni nobena stranka, čeprav so mu menda v pogovorih v preteklem tednu nekateri predstavniki strank dali vedeti, da bi morda lahko razmislili tudi o drugih imenih za mandatarja.
Voljč naj bi bil alternativa Zoranu Jankoviću, ki mu pred tednom dni v parlamentu ni uspelo zbrati zadostne podpore za sestavo koalicije, novi kandidat pa naj bi bil za levosredinske stranke sprejemljivejši od prvaka Pozitivne Slovenije. Trenutno je Voljč zaposlen v upravi belgijske KBC, kjer je pristojen za Srednjo in Vzhodno Evropo in Rusijo.
Stranke brez komentarja ali pa ne spreminjajo stališč
Možnost, da bi predsednik republike Danilo Türk za mandatarja predlagal Marka Voljča, zaenkrat ne spreminja stališč strank o oblikovanju koalicije.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je za STA zatrdil, da Voljč na odločitev DeSUS o koaliciji ne bo vplival, saj da "nima 46 glasov poslancev".
Stranki SDS se zdi možen predlog za Voljča v razmerah, v katerih je država, popolnoma neresen. Stranka SD možnosti za kandidaturo Voljča ne komentira, prav tako ne Lista Virant.
V SLS odločno zavračajo vsakršne špekulacije v medijih, ki temeljijo na "neimenovanih virih" glede strankine podpore domnevnim novim mandatarskim kandidatom. Predsednik SLS Radovan Žerjav poudarja, da je SLS v postopku sprejemanja koalicijske pogodbe z desnosredinsko koalicijo in tako sedaj ne razmišlja o drugih možnostih. Če sestava takšne vlade ne bi bila mogoča, se bo SLS o svojih nadaljnjih korakih opredeljevala kasneje.
NSi omenjenega morebitnega predloga Türka ne podpira. Prva priložnost za sestavo vlade je pripadla Jankoviću, ob upoštevanju volilnih rezultatov pa bi bilo po njihovem logično, da bi priložnost za sestavo vlade sedaj dobil kandidat SDS.
V NSi opozarjajo, da možen predsednikov kandidat "prihaja ravno v času, ko se o vstopu v morebitno desnosredinsko koalicijo odloča DeSUS", zato potezo predsednika razumejo kot "manever za preusmerjanje pozornosti od realnih možnosti za hitro oblikovanje desnosredinske vlade". Pri tem poudarjajo, da programa Voljča ne poznajo, medtem ko so SDS, SLS, Lista Virant in NSi že parafirale koalicijsko pogodbo. Potezo predsednika v NSi razumejo tudi kot "zavlačevanje zdajšnje politične agonije", toda "časa ni več. Slovenija takoj potrebuje operativno vlado s programom in izkušnjami".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke