Revija Reporter
Slovenija

Türk ponuja Marka Voljča kot mandatarja

Reporter

18. jan. 2012 12:44 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potrjeno, predsednik države Danilo Türk parlamentarnim strankam v razmislek predlaga Marka Voljča kot mandatarja nove vlade. Uradno ga še ni predlagal. Slovenija potrebuje kredibilnega mandatarja, pravi, in Voljč se mu zdi primerja osebnost. Zoran Janković naj bi Türku dejal, da bi v primeru Voljčeve kandidature sam odstopil od svoje kandidature.

Novi kandidat je izziv pripravljen sprejeti pod pogojem, da bi se zgodila široka podpora med parlamentarnimi strankami. Türk bo zato začel nov krog pogovorov s strankami, ki jim bo predstavil možnost, da Voljč postane mandatar. Pobuda za novega kandidata je bila njegova, pravi predsednik, predlagala ga ni nobena stranka, čeprav so mu menda v pogovorih v preteklem tednu nekateri predstavniki strank dali vedeti, da bi morda lahko razmislili tudi o drugih imenih za mandatarja.

Voljč naj bi bil alternativa Zoranu Jankoviću, ki mu pred tednom dni v parlamentu ni uspelo zbrati zadostne podpore za sestavo koalicije, novi kandidat pa naj bi bil za levosredinske stranke sprejemljivejši od prvaka Pozitivne Slovenije. Trenutno je Voljč zaposlen v upravi belgijske KBC, kjer je pristojen za Srednjo in Vzhodno Evropo in Rusijo.

Pred dvajsetimi leti je Voljča za mandatarja predlagala tedanja opozicija (LDS in ZLSD), ki je poskušala zrušiti vlado Lojzeta Peterleta. Voljč takrat ni dobil zadostne podpore, a je kasneje Peterleta izpodrinil Janez Drnovšek.
 
Marko Voljč se je z vrha NLB poslovil konec leta 2003, ko ga s položaja predsednika uprave odnesla afera z informacijskim sistemom Sigma. Revizorji družbe Accenture so tedaj ugotovili, da vodenje projekta Sigma ni bilo ustrezno, pa tudi sama odločitev za nakup računalniških programov je bila napačna, odgovoren za vse to pa je bil prav Marko Voljč. Za Sigmo so v NLB namesto prvotno načrtovanih 29 milijonov evrov morali na koncu zaradi Voljčevih napačnih odločitev nameniti več kot 80 milijonov evrov.
 
Voljč je bil pred leti med drugim tudi poročna priča Milanu M. Cviklu, ko se je ta na Brdu pri Kranju poročil z Jerco Legan. Voljč in Cvikl se po pisanju Požareporta poznata iz njunih ameriških časov, ko sta delala za Svetovno banko.
 
Janković: Ne čutim se kot poraženec
 
Marko Voljč je pametna odločitev Danila Türka, je o predsednikovi ideji, da strankam v premislem ponudi novega mandatarskega kandidata, dejal Zoran Janković. Zase pravi, da se ne počuti kot poraženec, temveč kot zmagovalec. "Očitno nekatere moti moj priimek," komentira svoj neuspeh. Pozitivna Slovenija je Voljča pripravljena podpreti pod pogojem, da ta najprej dobi podporo malih strank, se pa sam v njegovi vladi ne vidi. Tudi ne izključuje možnosti, da se za mandat potegujem še enkrat, je na tiskovni konferenci dejal Janković. Najprej bo počakal na odzive strank, ki niso naklonjene njegovi kandidaturi.

Stranke brez komentarja ali pa ne spreminjajo stališč

Možnost, da bi predsednik republike Danilo Türk za mandatarja predlagal Marka Voljča, zaenkrat ne spreminja stališč strank o oblikovanju koalicije.

Prvak DeSUS Karl Erjavec je za STA zatrdil, da Voljč na odločitev DeSUS o koaliciji ne bo vplival, saj da "nima 46 glasov poslancev".

Stranki SDS se zdi možen predlog za Voljča v razmerah, v katerih je država, popolnoma neresen. Stranka SD možnosti za kandidaturo Voljča ne komentira, prav tako ne Lista Virant.

V SLS odločno zavračajo vsakršne špekulacije v medijih, ki temeljijo na "neimenovanih virih" glede strankine podpore domnevnim novim mandatarskim kandidatom. Predsednik SLS Radovan Žerjav poudarja, da je SLS v postopku sprejemanja koalicijske pogodbe z desnosredinsko koalicijo in tako sedaj ne razmišlja o drugih možnostih. Če sestava takšne vlade ne bi bila mogoča, se bo SLS o svojih nadaljnjih korakih opredeljevala kasneje.

NSi omenjenega morebitnega predloga Türka ne podpira. Prva priložnost za sestavo vlade je pripadla Jankoviću, ob upoštevanju volilnih rezultatov pa bi bilo po njihovem logično, da bi priložnost za sestavo vlade sedaj dobil kandidat SDS.

V NSi opozarjajo, da možen predsednikov kandidat "prihaja ravno v času, ko se o vstopu v morebitno desnosredinsko koalicijo odloča DeSUS", zato potezo predsednika razumejo kot "manever za preusmerjanje pozornosti od realnih možnosti za hitro oblikovanje desnosredinske vlade". Pri tem poudarjajo, da programa Voljča ne poznajo, medtem ko so SDS, SLS, Lista Virant in NSi že parafirale koalicijsko pogodbo. Potezo predsednika v NSi razumejo tudi kot "zavlačevanje zdajšnje politične agonije", toda "časa ni več. Slovenija takoj potrebuje operativno vlado s programom in izkušnjami".