Revija Reporter
Slovenija

Türk in Virant: Obstaja pot, da do referenduma ne pride

STA

6. nov. 2012 11:49 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik države Danilo Türk in predsednik DZ Gregor Virant sta danes iskala možne poti iz referendumske blokade. Ocenila sta, da ob ustrezni politični volji obstaja realna pot do sporazuma, ki bi omogočil, da do referenduma o državnem holdingu ne pride. Strinjala sta se tudi o nujnosti konkretnejših nadaljnjih pogovorov glede tega.

Kot je danes za STA pojasnil Virant, s predsednikom republike rešitve vidita v sporazumu med koalicijo in opozicijo, ki bi zajemal umik referendumske zahteve o zakonu o državnem holdingu in zavezo za noveliranje zakona. Virant ocenjuje, da se je referendumu mogoče izogniti.

Ob tem, ko sta Türk in Virant ocenila, da ob ustrezni politični volji obstaja pot, da do referenduma ne pride, sta se tudi strinjala glede nujnosti konkretnejših nadaljnjih pogovorov, ki naj v času, ki je na razpolago, tudi pripeljejo do rešitve.

Izhodišče za pogovor med Türkom in Virantom je bil že v minulem tednu izražen interes obeh za iskanje sporazuma, ki bi omogočil preseganje nasprotij, ki so pripeljale do zahteve za referendum, so v sporočilu pojasnili v kabinetu predsednika republike.

Do srečanja med predsednikom republike in predsednikom DZ je prišlo tik pred izredno sejo DZ, na kateri bodo poslanci odločali o predlogu koalicije, da DZ od ustavnega sodišča zahteva presojo ustavnosti referendumske zahteve 30 poslancev za razpis referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu. V koaliciji menijo, da bi imela odločitev uveljavitve zakona ali njegova zavrnitev na referendumu protiustavne posledice.

Predsednik republike je sicer že po vložitvi referendumske zahteve o zakonu o holdingu in zakonu za sanacijo bank predlagal, da DZ na predlog vlade sprejme zakon, s katerim bi se zakona prestavila ali zadržala. Zahteva za referendum o zakonu za sanacijo bank sicer ni izpolnjevala formalnih pogojev, zato referenduma o tem ne bo.

Türk in Virant se strinjata, da referendumska blokada Sloveniji škoduje. Tudi na mednarodnih finančnih trgih, saj nam grozijo znižanja bonitetnih ocen.

Kompromis glede zakona bi bilo treba po Virantovem mnenju iskati v zagotovitvi varovalk za transparentnost delovanja holdinga, ki zajema nadzor računskega sodišča in podvrženost holdinga zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, ter pri sestavi nadzornega sveta holdinga.

Po Virantovih ocenah je normalno, da želi koalicija, ki je odgovorna za delovanje holdinga, obdržati večinski vpliv v nadzornem svetu. Možnost kompromisa pa je v tem, da bi zagotovili večje število članov v nadzornem svetu na predlog komisije za nadzor javnih financ, je pojasnil. Dodal je, da bi opozicija lahko imela denimo dva člana.

Virant bo ministru za finance Janezu Šušteršiču predlagal sestanek z opozicijo, do katerega bi lahko po njegovem mnenju prišlo prihodnji teden.

Pojasnil je še, da sta se o možnih izboljšavah zakona že pogovarjala tudi s predsednikom vlade Janezom Janšo, ki da se je v vsaj dveh točkah omenjenih rešitev strinjal. Z nekaj dobre volje na opozicijski in na koalicijski strani je tako po Virantovem mnenju mogoče, da se referendumu izognejo. Dobro bi bilo, da do kompromisa pride čim prej, je dodal.

Omenjene rešitve za izboljšavo zakona se namreč v veliki meri skladajo z dopolnili opozicije k zakonu. Ključna pripomba PS je bil sicer nadzorni svet, je spomnil predsednik DZ.

Z ustavno presojo referendumske zahteve si pridobijo, pravi, približno mesec dni časa. Medtem sta mogoča sporazum glede zakona in umik referendumske zahteve.

Zakonu za sanacijo bančnega sistema po Virantovih besedah s Türkom nista posvečala posebne pozornosti. Virant je pojasnil, da ga predsednik države ni pozval k morebitnim popravkom tudi tega zakona. Vendar pa bi bilo po mnenju Türka dobro, tako Virant, da se z opozicijo in finančnimi strokovnjaki usklajuje izvrševanje tega zakona. S tem se tudi sam strinja.