Mile Ćulibrk Svet24.si

Umrl izbrisani kralj pleskavic, velik prijatelj ...

Taylor Swift Svet24.si

Nov album Taylor Swift – 31 pesmi, vsaka s ...

Vežnaver Necenzurirano

Afera sodna stavba: ko je država plačala ...

ljudmila novak pl Reporter.si

Ljudmila Novak: »Če nekdo stokrat pove, da sem ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tudi medtem ko spite, točno vedo, kje ste, vedo vse kaj delate, kakšna so vaša gesla in vaši finančni podatki

Deli na:
Tudi medtem ko spite, točno vedo, kje ste, vedo vse kaj delate, kakšna so vaša gesla in vaši finančni podatki

Bernarda Škrabar, direktorica Detektivsko varnostne agencije. - Foto: DVA

»Dandanes imamo na telefonih shranjene skoraj vse informacije – od osebnih številk, gesel, do bančnih podatkov ipd. Četudi telefona ne uporabljate, te informacije oddajate, in to ves čas, 24 ur na dan. Tudi ko spite ali ste na toaleti, natančno vedo, kje ste, vedo, kaj delate, kakšne so vaše navade, kakšna je številka vaše bančne kartice in podobno. To je precej zastrašujoče,« je poudarila Bernarda Škrabar, direktorica Detektivsko varnostne agencije.

Dostop do večine teh podatkov imajo velikani, kot sta Google, Apple in drugi proizvajalci mobilnih telefonov, torej Samsung, LG, Huawei. Količina in obseg podatkov, ki vam odtekajo, je odvisna od znamke oz. proizvajalca vašega telefona. »Ko pridobijo naše podatke, jih prodajajo naprej. Kupujejo jih korporacije, podjetja, ki se ukvarjajo z marketingom, prodajo in podobno. Slednja podjetja vam nato na podlagi informacij naprej ciljno posredujejo reklame in podobno,« je dodala Bernarda Škrabar in izpostavila rešitev: »Pri svojem delu se pogosto srečujem s podobnimi situacijami vdora v zasebnost in krajo posameznikovih podatkov na mobilnem telefonu, prenosnikih in tablicah. Opažam zanimiv kontrast. Ljudje, zato da bi zavarovali svojo zasebnost, postavljajo vedno višje ograje, takšne in drugačne rolete, kamere, vse zato, da bi naključnim mimoidočim preprečili vpogled v njihovo zasebno življenje. Po drugi strani ti isti ljudje neselektivno vso svoje zasebno življenje in najbolj zasebne trenutke ter najbolj občutljive podatke, tako zavestno kot tudi nezavestno, delijo z neznanimi podjetji. Vse zaradi ignorance in pod izgovorom, kaj pa jim bodo moji podatki, naj jih imajo.« Dodala je: »Za preprečevanje kraje podatkov v naši Detektivsko varnostni agenciji skrbi za to usposobljena ekipa. Sestanemo se s strankami, se pogovorimo, ugotovimo, kaj so njene potrebe, na kakšen način želijo komunicirati … Zaščitimo njihove informacijske naprave, kot so telefoni, prenosniki in tablice tako, da je iz njih odtekanje podatkov zelo močno zmanjšano. Uporaba naprav je tako veliko bolj varna.«

Ob tem še direktorica Detektivsko varnostne agencije, ki je prvo podjetje v Sloveniji, ki skrbi za popolno anonimizacijo svojih klientov, dodaja, da se za zaščito svojih osebnih naprav odloča veliko uporabnikov iz poslovnega sveta: »K nam v večini primerov pridejo ljudje iz poslovnega in političnega sveta. Preprosto ne želijo, da bi informacije krožile ali prišle do tretjih oseb po nepotrebnem. To vedno uredimo uporabniku prilagojeno oz. personalizirano. S tem tudi močno zmanjšamo tveganje, da bi kakršna koli informacija prišla v neželeno okolje. Sploh so se zlorabe v zadnjem obdobju drastično povečale. K temu je zagotovo prispevalo tudi delo od doma, ko več komunikacije poteka preko spletnih kanalov. Opažam, da se ljudje zavedajo, da so informacije, s katerimi razpolagajo, dragocene, zato jih želijo temu primerno zaščititi.«

Detektivsko varnostna agencija, kot mednarorna preiskovalna agencija je med večjimi detektivskimi agencijami pri nas, z mednarodnimi priznanji in prepoznavnostjo. Specializirani so za mednarodne preiskave, spletne preiskave, varno komuniciranje ter preiskovanje drugih negativnih ravnanj v podjetjih, predvsem notranjih tatvin in prevar. Med drugim se ukvarjajo še z izvajanjem alkotestov, nadzori bolniških dopustov, reševanjem odtekanja informacij iz podjetij, disciplinskimi kršitvami, lažnim prikazovanjem potnih stroškov, iskanjem piscev anonimnih besedil, zbiranjem dokaznega gradiva, iskanjem dolžnikov in preverjanjem njihovega premoženjskega stanja in vročitvami. Edini v Sloveniji imajo svoj detektivski laboratorij oziroma center in detektivsko intervencijsko ekipo, ki deluje tudi globalno, neprestano, vse dni v letu. Direktorica Detektivsko varnostne agencije je Bernarda Škrabar, detektivka, ki se s tovrstnim delom ukvarja že več kot 14 let. Normativno-pravna definicija in praktična izvedba opazovanja kot operativne metode dela detektiva, to področje je detektivka Bernarda Škrabar pod mentorstvom dekana Fakultete za varnostne vede, izr. prof. dr. Andreja Sotlarja podrobno razčlenila v svojem magistrskem delu.

Več informacij na: http://www.detektiv-dva.si/