Revija Reporter
Slovenija

Tot odstopil z mesta direktorja Teša

STA

18. jan. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Simon Tot je na včerajšnji seji nadzornega sveta Termoelektrarne Šoštanj (Teš) odstopil z mesta direktorja Teša. Nadzorni svet termoelektrarne, ki ga vodi Roman Šturm, je za v.d. direktorja Teša imenoval Franca Rosca. Ta bo Teš vodil za čas trajanja postopka pridobitve novega direktorja, vendar najdlje za šest mesecev.

"Postopki glede pridobitve in uveljavitve državnega poroštva glede posojila v vrednosti 440 milijonov evrov pri EIB so se zaključili, zato je dosedanji direktor Teša Simon Tot z današnjim dnem nadzornemu svetu Teša vrnil mandat," so v skopem sporočilu za javnost po seji nadzornikov še zapisali v Tešu.

Tot je vodenje Teša prevzel leta 2010, ko je na tem mestu zamenjal Simona Rotnika, ki ga je nadzorni svet zamenjal zaradi slabega vodenja projekta Teš 6. Ob prevzemu družbe je Tot naletel na odpor in stavko zaposlenih, saj so menili, da je bil Rotnik razrešen nezakonito in so Totu več dni preprečevali vstop v prostore Teša, grozili pa so tudi z ustavitvijo dobave elektrike iz Šoštanja.

Zato se je Tot obrnil na sodišče, to pa je na koncu razsodilo, da je bila stavka nezakonita, Tot pa je zaradi nezakonite stavke sprva želel odpustiti glavnega sindikalista Branka Sevčnikarja, vendar na koncu zaradi groženj sindikatov energetike s splošno stavko do tega ni prišlo.

Tot je Teš vodil tudi v času, ko je vlada nekdanjega premiera Boruta Pahorja na zahtevo stranke Zares zahtevala revizijo projekta Teš 6, v zadnjem času pa se je pogajal s predstavniki glavnega izvajalca del na omenjenem projektu, francosko družbo Alstom. Ti so trdili, da vlada zavlačuje s postopki glede poroštev, zato so tudi zaustavili dela.
        
Konec decembra je začel veljati zakon o ratifikaciji poroštvene pogodbe med Slovenijo in Evropsko investicijsko banko (EIB) za Teš 6), ki ga je državni zbor potrdil 21. decembra lani. Skladno z zakonom bo država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri EIB.

DZ je zakon o državnem poroštvu za projekt Teš 6 sprejel julija lani. V njem je zapisano, da bo država jamčila za posojilo pri EIB, če bo Teš izpolnil določene pogoje. Eden od njih je, da cena projekta ne sme preseči sedanjih 1,3 milijarde evrov.

Poroštveno pogodbo za Teš 6 so nato konec novembra lani podpisali ministrstvo za finance, ministrstvo za infrastrukturo in prostor ter vodstvo Teša. V tem je predpisana maksimalna končna vrednost projekta, najvišja cena premoga, skrajni rok za končanje projekta ter maksimalne emisije Teša 6 in obstoječih blokov. Če to ne bo izpolnjeno, so sankcije denarna kazen ter odstop vodstva Teš in vodstva projekta.

Poroštvena pogodba med Slovenijo in EIB med drugim določa, da Slovenija nudi poroštvo za izplačilo glavnice in obresti, a ne več kot 130 odstotkov glavnice, torej ne več kot za 572 milijonov evrov.

S tem je država izpolnila vse obveznosti, da bo do črpanja posojila, za katerega sta se dogovorila Teš in EIB, ki je zanj zahteval poroštvo države, lahko prišlo. EIB in Teš sta namreč 22. aprila 2010 podpisala finančno pogodbo za 440-milijonsko posojilo ob pogoju državnega poroštva. Ob tem je 110 milijonov evrov kredita od skupaj 550-milijonskega, ki ga za Teš 6 namenja EIB, zavarovanega s komercialnimi jamstvi.

Kot so ob potrditvi zakona o ratifikaciji poroštvene pogodbe med Slovenijo in EIB za šesti blok za STA ocenili v Tešu, bodo glede na postopke posojilo črpali konec januarja.