Šircelj pozval vodstvi HSE in Teša k predložitvi končne cene Teša 6
11. jun. 2012 14:07 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Poslanec SDS in predsednik odbora DZ za finance in monetarno politiko Andrej Šircelj je pozval vodstvi Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in Termoelektrarne Šoštanj (Teš), da čim prej, najpozneje pa do 18. junija, dostavijo informacijo o končni ceni Teša 6 in ceni montaže glavne tehnološke opreme.
Ravno tako je vodstvi HSE in Teša pozval, naj podata informacijo o tem, ali je podpisano pogodbo s Premogovnikom Velenje o dobavi lignita po najvišji ceni 2,25 evra na gigajoul dejansko obravnaval nadzorni svet, je v današnji izjavi za medije v Ljubljani pojasnil Šircelj.
Omenjeno je Šircelj zahteval v luči tega, da se pridobi ustrezne informacije pred obravnavo predloga zakona o državnem poroštvu za Teš 6, po katerem bi država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo Evropske investicijske banke (EIB), na seji odbora DZ za finance in monetarno politiko, ki bo 21. junija.
"440 milijonov evrov poroštva ni majhnem denar in pomeni odgovornost tudi za tiste, ki odločajo," je poudaril Šircelj. Po njegovih pojasnilih morajo namreč imeti tisti, ki odločajo, popolne informacije o tem, kako je potekala dosedanja gradnja projekta, kako so se izbirali podizvajalci in tudi o tem, kakšno prihodnost v finančnem smislu čaka ta projekt.
Po njegovem mnenju je za vsak projekt cena lahko in mora biti določena v končnem znesku. Ocenjuje tudi, da ni nobenih težav, da ne bi vedeli, koliko je montažnih del, ki lahko vključujejo tudi gradbena dela.
Na vprašanje, ali bo poslanska skupina SDS podprla predlog zakona, če bo končna cena projekta ostala pri 1,3 milijarde evrov - to namreč ni cena iz tretjega noveliranega investicijskega programa -, je odgovoril, da tega ne more komentirati.
"V tem trenutku je vse odprto in ne moremo ničesar sklepati, ker enostavno nimamo teh podatkov, ki smo jih zahtevali, seveda pisnih in predloženih na ustrezen način. Samo ustne izjave ali izjave brez dokazil namreč niso dovolj," je dejal.
Je pa, kot je poudaril Šircelj, sklep vlade, da se cena projekta zniža in da se predloži tudi potek pogajanj z Alstomom, jasen. "O končni ceni ne govorim. Če je ne vedo tisti, ki delajo na projektu, kako naj jo potem vemo mi," se je še vprašal poslanec SDS.
Vlada je namreč Tešu v zameno za državno poroštvo za Teš 6 postavila pet zahtev, in sicer znižanje investicijske cene projekta, sklenitev dolgoročne pogodbe s Premogovnikom Velenje za lignit po najvišji ceni 2,25 evra na gigajoul ter zagotovilo, da bo projekt končan po terminskem načrtu, da bo Teš zagotovil vse pogoje za doseganje ustrezne donosnosti projekta, pa tudi zagotovilo, da bo omejitev izpustov CO2 skladna z investicijskim programom.
V Tešu zagotavljajo, da investicija v Teš 6 skupaj z montažo ne bo presegla 1,3 milijarde evrov, čeprav pogajanja z Alstomom, dobaviteljem glavne tehnološke opreme za Teš 6, še niso končana in se bodo predvidoma zaključila v tem tednu. Po pojasnilih Teša sta nadzorna sveta Teša in Premogovnika Velenje potrdila pogodbo oz. aneks k pogodbi za dobavo lignita.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke