Revija Reporter
Slovenija

Tonin: Pravnega mnenja ni mogoče razumeti v smislu zakonitega ravnanja Vebra

STA

5. apr. 2015 8:47 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Mnenja Rajka Pirnata in Igorja Kaučiča o nekaterih vprašanjih delovanja Obveščevalno varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo v zvezi s privatizacijo Telekoma ni mogoče razumeti v smislu, da je minister Janko Veber ravnal zakonito, poudarja poslanec NSi in podpredsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matej Tonin.

Omenjena pravnika sta "jasno zapisala pogoje, pod katerimi bi lahko ministrovo ravnanje označili kot zakonito. Ti pogoji pa niso bili izpolnjeni, kar nedvoumno pomeni, da je minister Janko Veber ravnal nezakonito," je na spletni strani NSi zapisal Tonin.

Profesorja prava opozarjata, da je sklicevanje ministra Janka Vebra na tretjo alinejo prvega odstavka 32. člena zakona o obrambi kot na zakonsko podlago za izvedbo analize privatizacije Telekoma s strani OVS, neustrezno, ter dodajata, da je tovrstno tolmačenje preširoko, navaja Tonin.

Kot še izpostavlja, sta Pirnat in Kaučič v pravnem mnenju zapisala, da bi Veber ravnal zakonito, če bi bili v primeru spremljanja privatizacije Telekoma izpolnjeni pogoji, da bi bila aktivnost namenjena zgolj notranji organizaciji in delovanju OVS oziroma ministrstva in bi bila tako tudi uporabljena; da ne bi bila uporabljena posebna pooblastila OVS in baze podatkov iz 36. člena zakona o obrambi; ter da bi bili uporabljeni zgolj javno dostopni podatki oziroma že prej zbrani podatki OVS.

Po mnenju podpredsednika parlamentarne komisije noben omenjeni pogoj ni bil izpolnjen. Tako ni mogoče trditi, da je bila vsa aktivnost namenjena zgolj notranji organizaciji in delovanju OVS oziroma ministrstva za obrambo. Prav tako ni mogoče trditi, da niso bila uporabljena posebna pooblastila OVS in baze podatkov iz 36. člena zakona o obrambi, niti, da so bili vsi uporabljeni podatki zgolj javno dostopni oziroma že prej zbrani podatki OVS.

V zaključku pravnega mnenja Pirnat in Kaučič "jasno poudarita, da v kolikor zgornji pogoji niso izpolnjeni, gre za nezakonito ravnanje," dodaja Tonin. Kot spominja, je nezakonitost Vebrovega ravnanja ugotovil tudi premier Miro Cerar, ki je v obrazložitvi predloga za razrešitev ministra med drugim zapisal, da je "njegovo postopanje v tem primeru namreč nemogoče oceniti drugače kot nezakonito in nestrokovno. Navedeno kaže, da je minister objektivno odgovoren za nezakonito, nepravilno in nepregledno delovanje OVS".