Revija Reporter
Slovenija

Tonin o ovadbi Sove: Tožilka pravi, da nisem ovaden jaz, ampak neznana oseba

STA

26. nov. 2019 15:23 Osveženo: 15:28 / 26. 11. 2019

Deli na:

Matej Tonin

Bobo

Na Sovi so potrdili, da so v ponedeljek policijo in okrožno državno tožilstvo obvestili, da je pri objavi javnega dela poročila Knovsa o zapletih v arbitražnem postopku prišlo do večkratnega razkritja tajnih podatkov. Tonin pa je na Twitterju objavil pojasnilo tožilstva, da se naznanilo suma kaznivega dejanja ne nanaša na točno določeno osebo.

"Agencija je ob izvajanju aktivnosti uresničevanja nacionalnih interesov države v zvezi z uveljavljanjem arbitražne odločitve na podlagi primerjalne analize relevantnih dejstev nesporno ugotovila, da obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da je pri objavi javnega dela poročila Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) o obveščevalni in protiobveščevalni dejavnosti v povezavi z dogodki med Slovenijo in Hrvaško med arbitražnim postopkom pred arbitražnim razsodiščem v Haagu prišlo do večkratnega razkritja tajnih podatkov," so za STA pojasnili v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova).



Kot so dodali, so bili s tem izpolnjeni znaki kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov iz 260. člena Kazenskega zakonika, o čemer so obvestili policijo in okrožno državno tožilstvo ter jima tudi predali gradivo. Podrobnejših pojasnil in komentarjev zaradi interesa preiskave agencija ne posreduje.

TV Slovenija je sicer v ponedeljek, sklicujoč se na neuradne informacije, poročala, da je Sova ovadila predsednika parlamentarne Knovs Mateja Tonina (NSi), ker naj bi komisija v svojem poročilu glede prisluškovalne afere v času arbitražnega postopka objavila tajne podatke, ki jih je Sova poslala na Knovs in so postali del poročila. Tonin pa je danes na Twitterju objavil odgovor vodje ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Katarine Bergant, da so "prejeli naznanilo suma storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika, ki se ne nanaša na nobeno določeno osebo".

"Ovaden nisem jaz, ampak neznana oseba," se je na pojasnilo odzval Tonin in ob tem obtožil državnega sekretarja v kabinetu premierja Damirja Črnčeca, da je zlorabil Sovo, da je lansiral lažno novico, "katere cilj je diskreditacija mene in Knovsa". "Oslabljen Knovs je v interesu Marjana Šarca, vendar nevarnost za demokracijo," je dodal v zapisu na družbenem omrežju.

Knovs je javni del poročila o zapletih v arbitražnem postopku za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško objavil pred dvema tednoma. Knovs v poročilu ugotavlja, da slovenska agentka Simona Drenik ni upoštevala zakona o tajnih podatkih in pravil. Drenikova vztraja, da zakona o tajnih podatkih ni kršila.

Knovs v javnem delu poročila, ki obsega 17 strani in ga je po besedah Tonina sprejel brez glasu proti, ugotavlja, da je Drenikova opravila vsa potrebna izobraževanja in usposabljanja za tajne podatke.

Predsednik SNS in član Knovsa Zmago Jelinčič sicer obvestila Sove še ni prebral, a ne vidi razloga, da očitki letijo na vse člane Knovsa. "Celoten Knovs pri tem nima nič. Bistven je predsednik," je poudaril v izjavi za medije.

Se pa z objavo dokumenta Jelinčič ne strinja. "V prvi vrsti je treba vedeti, da široko objavljanje dokumentov razkriva način delovanja obveščevalne službe, zato se takih dokumentov po principu naj ne bi objavljalo, ker se dela usluga tistim, ki so proti nam," je povedal.

Kot pravi, se na komisiji niso dogovorili o natančni vsebini javnega dela dokumenta. "Jaz nisem vedel, da bo dal cel dokument ven," je dodal. Glasovanja o objavi dokumenta se ne spomni, a dodaja, da je morda na tej seji manjkal.

Tudi članica komisije Monika Gregorčič (SMC) je pojasnila, da konkretnih informacij še nima. "V kolikor pa je do morebitne ovadbe predsednika Knovsa Tonina res prišlo, potem pa tudi mene osebno in nas vse v SMC to dejstvo zelo skrbi," je dodala.

Poudarila je, da je nadzor nad Sovo zakonska pristojnost Knovsa. "In v kolikor bi tu prišlo do kakršnihkoli nepotrebnih zapletov, bi bilo to zelo zaskrbljujoče in ne bi bilo v interesu naše države," je povedala. Ob tem je poudarila, da obsoja javno komentiranje dogajanja za zaprtimi vrati.

Na glasovanju o objavi javnega dela poročilu pa je bila Gregorčičeva vzdržana.

Na vprašanje, ali je poročilo napisano tako, da so ga lahko Hrvatje uporabili za lastne interese, pa odgovarja, da po njeni oceni "ni bilo v poročilu nič spornega, kar bi ogrozilo interese naše države".