Revija Reporter
Slovenija

Tonin izziva Janšo: »Pridi po naše podpise za preiskavo Gen I na sejo Vrtovčeve komisije!«

Igor Kršinar
1 2.864

3. mar. 2023 13:01 Osveženo: 13:04 / 03. 3. 2023

Deli na:

Matej Tonin in Janez Janša

Vlada RS

»Podpisi poslancev NSi za preiskavo GEN-i so že pripravljeni,« sporoča prvak NSI Matej Tonin na facebooku, hkrati pa na tviterju vabi poslance SDS na sejo komisije za nadzor javnih financ, kjer bodo razpravljali o podjetju, ki podira ograjo na meji.

»Na nujni seji KNJF nas bo zanimalo, zakaj je isto podjetje ograjo na meji najprej postavilo, sedaj pa jo bo še podiralo. Za revizijo posla in sprejem sklepov so potrebni glasovi poslancev SDS. Vljudno vabljeni na sejo,« piše Tonin.

Kot je znano, SDS ne želi imenovati svojih članov v obe nadzorni komisiji, tako komisije za nadzor javnih financ kot komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, saj meni, da bi moral obe voditi njihov poslanec. KNJF že od začetka mandata vodi poslanec NSI Jernej Vrtovec, KNOVS pa je jeseni začasno prevzel poslanec NSI Janez Žakelj, sicer bi zaradi bojkota SDS varnostne službe ostale brez parlamentarnega nadzora. Janša bi bil pripravljen KNOVS prepustiti NSI, ta pa vztraja pri KNJF.

»Ob zadnjih razpravah in oddajah v medijih, v katerih so obravnavali sume nepravilnosti pri poslovanju družbe GEN-I v času vodenja Roberta Goloba, se je znova izpostavilo vprašanje vloge parlamentarnih strank. Ponovno so bila izpostavljena tudi vprašanja, zakaj NSi ne prispeva podpisov za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju GEN-I,« piše Tonin na facebooku.

»Naj pojasnim, da so podpisi poslancev NSi za ustanovitev komisije že zbrani in pripravljeni, odločitev o tem, kdaj bo ustanovljena, pa je na strani stranke SDS. V NSi smo namreč že večkrat jasno povedali: Ko bodo poslanci SDS zasedli mesta v nadzornih komisijah državnega zbora (KNOVS in KNJF) in s tem v polni meri omogočili nadzor nad delom celotne vlade, bo NSi takoj prispevala svoje podpise za ustanovitev preiskovalne komisije.

Naloga opozicije v demokratični državi je, da nadzira delovanje celotne vlade, ne le posameznih ministrov ali državnih podjetij. V NSi hočemo v skladu z vsemi zakonitimi pristojnosti to nalogo tudi korektno opravljati. Ne gre le za poslovanje družbe GEN-I, gre tudi za izjemno pomemben parlamentarni nadzor nad tajnimi službami in slovenskimi javnimi financami.

Zgodb, ki kličejo po preiskavi, še veliko. V NSi smo tako pred dnevi že zahtevali nujno sejo Komisije za nadzor javnih financ, saj želimo preiskati, zakaj je podjetje Minis d. o. o. za 9 milijonov evrov najprej postavljalo ograje na meji, zdaj pa je bilo isto podjetje izbrano, da za 7 milijonov te ograje podre. Prvič je bilo podjetje izbrano kar brez razpisa, za podiranje ograje pa je bil Minis d. o. o. v nenavadnih in sumljivih okoliščinah izbran kljub temu, da je bil trikrat dražji od drugega najugodnejšega ponudnika. Prav tako bi nas moralo močno zanimati, kam in za katere zadeve je šlo 500 milijonov evrov, s katerimi je vlada dokapitalizirala HSE. In podobnih primerov je še več.

Pravo vprašanje torej je: Zakaj SDS ni v interesu, da bi se v dveh parlamentarnih komisijah, kjer ima opozicija že po poslovniku zagotovljeno večino, izvajal učinkovit opozicijski nadzor nad delovanjem celotne vlade Roberta Goloba?« sprašuje Tonin v svojem zapisu.