V pismu je zavrnil očitke, da se je NSi Golobu prodala za nekaj mest v upravah državnih podjetij in nadzornih svetih: »Vsak, ki misli, da bo zaradi tega NSi ubogljiva in poslušna, mu lahko povem zelo jasno: 'Ne bo!'
Kot ključna razloga za to navaja vladno ukinjanje samostojnega muzeja osamosvojitve in pa ekonomsko politiko Golobove vlade.
»NSi ne želi sodelovati v vladi, ki tepta temeljne vrednote, na katerih je zrasla naša država,« piše Tonin o potezi vlade in še zlasti kulturne ministrice Aste Vrečko, ki ji zaradi združitve Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod v NSi celo grozijo z interpelacijo.
Tonin pravi tudi, da bo »NSi odločno nasprotovala vladi, ki v Sloveniji brezglavo viša davke, uvaja socialistično uravnilovko, uničuje gospodarstvo in z metodami centralnega planiranja rešuje sistem slovenskega državnega zdravstva«.
Pred kratkim se je Tonin že odpovedal nadaljnjemu sodelovanju v vladi, ki bi jo vodil Janez Janša, zdaj obrača hrbet še Golobu. Čeprav, to je treba poudariti, ga ne eden ne drugi ni vabil v kako vlado: Janša je tako kot Tonin v opoziciji, Golob pa ima svojo koalicijo in ni videti pravega razloga, zakaj bi se šel povezovat z NSi.
Tonin članstvu stranke sicer piše, da imajo odlične kadre in da bodo še naprej delovali kot neizprosna opozicija, a oboje v Novi Sloveniji trdijo že dobro desetletje, podpora na volitvah pa ostaja dokaj podobna.