Telekomu zaradi zlorabe položaja grozijo visoke kazni
16. feb. 2012 5:44 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Telekom Slovenije je odločbo UVK o spornem paketu Džabest prejel v sredo in jo zdaj njegovi strokovnjaki proučujejo, so danes pojasnili v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju. Dodajajo, da očitanih kršitev niso storili, kar da bodo dokazali tudi v sodnem postopku zoper izdano odločbo.
Kot so pojasnili v sporočilu, danes objavljenem na spletni strani Ljubljanske borze, je urad v odločbi ugotovil, da je Telekom (prej Mobitel) kršil 9. člen zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in 102. člen pogodbe o delovanju Evropske unije.
To je po ugotovitvah urada počel s tem, da je od novembra 2008 do julija 2010 z namenom okrepitve ali ohranitve svoje tržne moči na pomembnem delu maloprodajnega trga mobilnih telekomunikacijskih storitev ponujal maloprodajni paket Itak Džabest po nepoštenih prodajnih cenah.
Prirastni prihodki tega paketa so bili namreč nižji od prirastnih stroškov, ki jih je imel Telekom Slovenije s povprečnim naročnikom, oziroma, ki bi jih imel enako učinkovit konkurent. Zaradi tega je obstajala verjetnost izrinjanja konkurentov s trga, po navedbah Telekoma piše v odločbi.
Nekdanji Mobitel je z omenjenim paketom Džabest ciljal na mlade uporabnike mobilne telefonije, da bi ustavil njihov odliv k tekmecem. To naj bi storil brez poslovnega načrta in izračunov ter s stroškovno neutemeljenimi cenami.
Zaradi tega Telekomu, ki je v večinski državni lasti in ga danes vodi predsednik uprave Ivica Kranjčević, po današnjem poročanju časnikov Delo, Dnevnik in Finance grozijo visoke globe s strani urada. Urad naj bi sprožil prekrškovni postopek, v katerem bo ocenil, kakšno kazen bo dal Telekomu.
Ena od možnih kazni je denarna kazen v višini do 10 odstotkov čistega dobička, ki ga je kršitelj ustvaril v predhodnem letu v dejavnosti, na katero se nanaša kršitev. Mobitel je v letu 2010 ustvaril skupno dobrih 37 milijonov evrov čistega dobička, za lansko leto podatkov še ni.
Poleg tega nad Telekomom visita tudi odškodninski tožbi njegovih tekmecev - Simobila in Tušmobila oziroma drugega in tretjega največjega mobilnega operaterja v Sloveniji - in navedene ugotovitve urada jim gredo zagotovo v prid.
Tušmobil, na pritožbo katerega je urad leta 2009 tudi uvedel postopek zoper Telekom v primeru Džabest, zahteva 86 milijonov evrov odškodnine, Simobil pa 286,4 milijona evrov. Slednji se je v zvezi s tem primerom obrnil tudi na Sodišče EU.
V Tušmobilu so za STA pojasnili, da odločbe urada še niso videli, zato je ne morejo komentirati. Dodajajo, da pa je urad že v povzetkih relevantnih dejstev ugotavljal kršitve Mobitela oz. Telekoma Slovenije, "zato bi po vseh teh letih dejanska izdaja odločbe predstavljala pomembno potrditev naših ugotovitev".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke