Dokler še ni cepiva pa se je kot uspešna metoda zdravljenja tistih najbolj prizadetih pokazalo zdravljenje s plazmo ljudi, ki so okužbo z virusom sars-cov2 ter bolezen Covid-19 že preživeli, zato je Zavod za transfuzijsko medicino pred časom pozval ljudi, ki so že preboleli Covid-19, naj darujejo krvno plazmo, v kateri so protitelesa. Ker v Sloveniji radi izpostavimo, da smo narod krvodajalcev, nas je seveda zanimalo ali tudi prebolevniki Covid-19 (kakor se reče tistim, ki so preživeli okužbo) v Sloveniji darujejo svojo kri in tako pomagajo tistim, ki jih nemara v prihodnje zadene hujša oblika bolezni.
Zdravljenje s plazmo stara praksa
Zdravljenje nekaterih okužb s plazmo je že dobro znana praksa še iz časov pred cepivi. Na ta način so v preteklosti zdravili številne nalezljive bolezni, med drugim ošpice, davico, zelo uspešno so s plazmo zdravili tudi špansko gripo leta 1918. Takšno plazmo imenujejo prebolevniška plazma in jo lahko transfundirajo bolnikom, ki se borijo z okužbo.
V novem Reporterju preberite koliko Slovencev, ki so preboleli okužbo se je odzvali pozivu zavoda za transfuzijsko medicino in koliko plazme prebolevnikov so zbrali do zdaj. Pišemo tudi o tem koliko plazme prebolevnikov je potrebne ob naraščajočem številu zbolelih in koliko primerov so že zdravili na ta način.
Govorili smo s Tino Grošelj, ki se je okužila s Covid-19, zbolela in ga prebolela ter darovala plazmo. Opisala nam je postopek darovanja, ki ni enak navadnemu darovanju krvi. Izvedeli smo pa tudi ali je vsak, ki je prebolel okužbo s koronavirusom primeren darovalec.
Na koncu pa pišemo tudi o paradoksalni situaciji, ko del prebivalstva zanika resnost virusa, ob enem pa se išče plazmo prebolelih, da pomagajo vse večjemu številu zbolelih.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24