Revija Reporter
Slovenija

Tako bo Janša blokiral Goloba: sam je šel na dopust, svojim pa je naročil, naj zbirajo podpise za referendume

Igor Kršinar
35 5.538

30. jun. 2022 6:00

Deli na:

Robert Golob in Janez Janša

STA

Ob odsotnosti prvaka SDS Janeza Janše, ki si je ta teden vzel dopust, so njegovi poslanci zbrali najmanj 2500 podpisov za zahtevo za zbiranje podpisov za referendum o noveli zakona o vladi, ki s sedanjih 17 ministrov vlado razširja na 20.

Ali je podpisov res dovolj in ali so pravilno izpolnjeni, bo v sedmih dneh odločila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in v tem primeru določila 35-dnevni rok za zbiranje vsaj 40 tisoč podpisov volivcev, ki morajo biti overovljeni na upravnih enotah. Zaradi poletnih počitnic se bo zbiranje najverjetneje začelo 1. septembra.

Če bodo zbrali zahtevano število overovljenih podpisov, bi bil lahko referendum v času lokalnih volitev tretjo novembrsko nedeljo oziroma prvo decembrsko nedeljo, ko bo drugi krog. To so seveda želje največje opozicijske stranke, ki si želi na ta način zagotoviti kvorum. Na referendumu mora zakon zavrniti najmanj 340 tisoč volivcev in večina tistih, ki se ga bodo udeležili. Zato je v opoziciji v interesu, da referendum ne poteka sočasno z volitvami in da se ga udeleži čim manj volivcev, četudi bo opozicija zelo težko prepričala tako visoko število volivcev.

Zadeve lahko zapletejo dodatne referendumske pobude. Denimo, Vili Kovačič je za jesen napovedal tri referendume: o vladi, o RTV in demografskem skladu. Zanimivo pa je, da je za prvo pobudo zbral le 250 podpisov, kar je daleč premalo, da bi jih lahko vložil v državni zbor. To pomeni, da bo SDS sama zbrala dovolj podpisov, če bo hotela.

Tako se že govori, da naj bi bila naslednja referendumska pobuda o zakonu o RTV Slovenija, ki ga bo vložila koalicija oziroma vlada. V petek bodo poslanci najprej zavrnili predlog SDS, da bi ukinili RTV naročnino, nato sta na vrsti še dva medijska zakona, ki se prav tako nanašata na RTVS, vendar bo tudi ta koalicija zavrnila, kakor hitro bo to mogoče.

Za tem naj bi vlada po skrajšanem postopku vložila svoj predlog zakona o RTVS, ki bo nekoliko popravljen koalicijski predlog, da bi s tem prehitela ostale podobne zakone. In ko bo sprejet koalicijski (vladni) zakon o RTV, bo SDS spet vložila zahtevo za zbiranje podpisov.

Seveda, če bo SDS pustila vladni koaliciji, da svoj zakon sprejme pred parlamentarnimi počitnicami, potem se bo lahko zbiranje podpisov tudi za zakon o RTV začelo septembra, sočasno s prvo referendumsko pobudo, in bosta lahko oba referenduma izvedena sočasno. V nasprotnem primeru pa bosta morala potekati ločeno, davkoplačevalci pa bomo morali za vsak referendum posebej odšteti od štiri do pet milijonov evrov.