boštjan-močnik 2 Svet24.si

Brigadir Boštjan Močnik: »Kdo pa bo pomagal, ko...

pgd-križe, pgd-tržič, požar-sebenje Svet24.si

Foto: Zagorela hiša v občini Tržič

1715253201-dsc9430-01-1715253168875 Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo ...

anze logar pl3 Reporter.si

Anže Logar izzval Janšo: »Pripravljen sem na ...

acun ilicali maribor af Ekipa24.si

Turški milijonar je bil navdušen! Ljudski vrt ...

meghan-markle-naj-bi-za-svoje-storitve-računala-ogromno Odkrito.si

“Meghan Markle je pohlepna!”

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Štrukelj: Sedanja vlada postaja podobna Janševi

Deli na:
Štrukelj: Sedanja vlada postaja podobna Janševi

Foto: Bobo

Kljub različnim stališčem se bodo pred ponedeljkovimi pogajanji z vlado sindikati poskušali uskladiti pri odgovoru na novi vladni predlog varčevalnih ukrepov, je za STA potrdil sindikalist Branimir Štrukelj, ki dopušča tudi možnost protipredloga. Ob tem pa je opozoril, da bo še pred ponedeljkom vlada morala odgovoriti na nekaj zahtevnih vprašanj.

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Štrukelj je danes za STA pojasnil, da se bodo sindikati ta teden sicer sestajali na neformalnih razgovorih in usklajevanjih, a večjih formalnih srečanj zaradi praznikov ne bo.

Zagotovo pa se bodo sindikati dobili v ponedeljek, še pred nadaljevanjem pogajanj z vlado o znižanju plačne mase v javnem sektorju. "Usklajevanje bo izjemno zahtevno, ker se sindikati po radikalnosti zavračanja kakršnih koli dodatnih znižanj razen tistih, ki so bila že izvedena z zakonom za uravnoteženje javnih financ, nekoliko razlikujejo," je povedal Štrukelj in poudaril, da bodo sicer morali pokazati nekaj volje, a bodo poskušali delati v smeri dogovora.

Hkrati je Štrukelj opozoril, da imajo sindikati "nekaj zahtevnih vprašanj" za vladno stran, ki jih bo treba rešiti še pred ponedeljkom. Spomnil je na osnutek nacionalnega reformnega programa, ki predvideva, da bo vlada v primeru neuspelih pogajanj s sindikati plače znižala linearno oziroma z enostranskimi ukrepi. Zato se Štrukelj sprašuje, v čem je sploh smisel pogajanj, če vlada "zahteva neko vsoto, ki jo hoče dobiti na tak ali drugačen način". S takšnimi dejanji se po njegovih besedah aktualna vlada približuje tistemu, kar je delala vlada Janeza Janše, ki se s sindikati "niti pogajati ni hotela". Tokrat sicer pogajanja so, je dodal Štrukelj, vendar gre bolj za "nek teater kot za resna pogajanja".



Izpostavil je tudi predlog predsednika DeSUS Karla Erjavca za uvedbo t. i. kriznega davka, ki bi bil odmerjen od višine plač. "Ali to pomeni, da naj bi se mi pogajali o znižanju plač, se morda dogovorili - kar sicer nič ne kaže, da se bomo - potem bi pa Erjavec čakal za prvim vogalom in z davkom še dodatno znižal plače," se sprašuje Štrukelj.

"Če vse to seštejete, je zadeva relativno kritična," je dodal Štrukelj in spomnil tudi na dejstvo, da kar nekaj sindikatov zavrača kakršno koli znižanje plač, nekateri pa so vladi postavili tudi predpogoje za pogajanja. Glavni stavkovni odbor šolskega sindikata Sviz tako zahteva, da vse tri veje oblasti napovejo znižanje svojih plač, ki bo večje od znižanja plač javnim uslužbencem, ter dogovor o časovno vnaprej omejenih ukrepih.

Glavni vladni pogajalec, minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je danes za STA pojasnil, da si bodo prizadevali doseči dogovor in izrazil prepričanje, da jim bo uspelo. "Enostranski ukrepi bi vodili v konflikt, ki bi bil slab za državo. Razčiščevali bomo pa kar v ponedeljek, ko so predvidena pogajanja," je še navedel.